Беси Смит – първата певица в историята на блуса, постигнала всеобщо признание. Със своя плътен, мощен глас и завладяваща емоционалност Беси Смит се е превърнала в символ на афро-американската музика и остава в блус историята като „Императрица на блуса“. Според писателя Ралф Елисън, цитирам „тя беше жрица, която свещенодейства и утвърждава вярата на хората в собствените им сили и способността на се справят със заобикалящия ги хаос“. Родена в крайна бедност и останала кръгло сираче още на 9 години, тя пее за петачета по улиците, докато не постъпва в шоуто на Ма Рейни през 1912-та. Нейният изключителен талант, свободолюбив характер и своенравност й носят голяма известност и осем години по-късно Беси Смит има вече собствено шоу. През 1923-та Беси Смит е истинска звезда, след като първите й записи „Down heart blues“ и „Gulf coast blues“ достигат до 780000 копия - нещо невероятно за онова време. Преселва се в Харлем и има възможност да работи с изтъкнати музиканти като Кларънс Уилямс, Джеймс Пи, Луис Армстронг и други. Попаднала в разгара на треската по първите грамофонни плочи, Беси осъществява своите по-късно станали класически записи до края на десетилетието. Сред по-големите й проекти е „Harlem Frolics“ – шоу, с което има огромен успех в продължение на три години – от 1925 до 1928-та. През следваща година Беси Смит участва с Луис Армстронг във филма „Сейнт Луис блус“.
Слушайте на 29 март, петък от 17.30 ч. по програма "Христо Ботев".
Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..
Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..
Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г. Във връзка със 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-годишнината от пълноправното членство на България в организацията Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg