„Капиталът” на Карл Маркс е труд, който продължава да обезсилва разнообразните и многобройни желания за оценка, манипулация и дори политически пристрастия. Нещо повече – „Капиталът“ се оказва рекордьор по отношение на броя и разнообразието на реакции по света и през вековете, като резултат от което става все по-неразбран в масов план. Малцина повдигат завесата към стотиците страници и са в състояние да прозрат и оценят поднесеното.
Да, подобна философия, включваща изграждането на модели на следващи капиталистически икономики, родена по времето на индустриална Англия от средата на ХIХ век, е трудно да бъде възприета, оборена или надградена просто така. Този труд преминава през времето с лекота и продължава да прогнозира бъдеще – дори и във високотехнологичния ХХI век, когато мнозина са приели, че са над „Капиталът“. И Маркс. Или не подозират за тях.
В каква икономическа система съществуваме днес и коя ще я замени в контекста и на „Капиталът“ разсъждаваме в студиото на „Нашият ден с доц. Григор Сарийски. Защо демокрацията е приключила след края на Втората световна война и дали капиталът е враг на свободния пазар? Защо икономическият преход продължава и как ще завърши – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..
Изминаха 100 дни (20 януари – 29 април 2025) от началото на втория мандат на американския президент Доналд Тръмп в Белия дом. Журналистката от NPR (общественото радио на САЩ) Моника Евстатиева коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев ": "Бих казала, че за много хора животът в момента в Америка е абсолютен хаос и е много..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Николай Гинков, Бургас: Преди много години прехвърлих апартамента си на сина ми под формата на дарение. Той създаде семейство, роди му се дъщеричка, след което двамата с жена му се разделиха. Детенцето му остана на нашите грижи със..
На 5 май светът отново ще обърне внимание към едно от най-незабележимите, но сериозни заболявания – пулмоналната хипертония. За 13-и пореден път България се присъединява към глобалната инициатива , посветена на повишаването на информираността за това трудно диагностицирано състояние, известно още като "болестта на сините устни". В страната с него..
Кои са основните престъпления против собствеността? Можем ли сами да противодействаме на този вид престъпления? В юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" гостува Тодор Тодоров – графолог и криминалист, дългогодишен консултатнт на предаването, известен с писателския си псевдоним Тед Тодоров. Той споделя своя опит по темата..
На 3 май Стара Загора ще бъде домакин на Националния хоров фестивал "Августа Траяна", който събира 16 хорови формации от различни краища на България ...
В рубриката "Разговорът" на предаването “Нашият ден” разговаряхме с Григор Даулов – кмет на най-малката община в България, Чавдар, за една особено..
Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg