Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Семейството, което не скучае

БНР Новини
2
Ана и Георги Матвееви
Снимка: личен архив

Хората, с които ще ви запознаем в това издание на рубриката „География на сетивата“ на предаването „Семейно радио“, са семейство авантюристи. Това са Ана и Георги Матвееви и задочно тяхната дъщеря Андреа. Георги е преводач и определя себе си като мъж на средна възраст с няколко шашави хобита. Едно от тях е ветроходството, прекарал голямата част от летата в детството си край морето, той винаги е знаел, че морските авантюри върху сърф или на яхта ще останат част от живота му. От друга страна, Ана е негова противоположност – тя обича да ѝ е спокойно, да има минимални удобства, красивата природа и най-вече да вярва на човека до себе. Именно заради вярата ѝ в Георги, както сама тя споделя, яхтата се оказва най-безопасното място, на което се озовава, следвайки авантюристичната душа на своя съпруг. Колко са големи различията в характерите на двамата ни гости и как са успели да намерят хармоничен консенсус ще научите от разказа им в студиото пред Ирина Вълчанова.
Ана и Георги имат и дъщеря на 14 години. Според част от приятелите им, шеговито споделя Георги, Андрея е „горкото дете“, а според останалите – „щастливото дете“. Баща ѝ я качва за първи път на планина, когато е на 38 дни, първото си спускане със ски тя прави на 79 дни в кенгуру на гърдите на баща си, а на 5 години печели първия си златен медал по ски. Освен това плува, язди кон, а в монетна се учи да кара сърф и е неизменен спътник на майка си и баща си в пътешествията със семейната яхта, с която се стремят да пътуват поне по шест, седем седмици годишно. В края на разговора ще чуете и разказ за последното им плаване с яхта в Егейско море и за това как по случайност се хваща 40-килограмова риба тон.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕнЕфект: енергийна трансформация, доверие и устойчивост

Говорят зелените новатори на България: В "Нашият ден" ви срещаме с Драгомир Цанев – изпълнителен директор на ЕнЕфект и един от най-активните гласове за енергийна трансформация у нас. Гостът разказва за ползите от енергийните общности, защо те са важни за България, и как се изгражда доверие, мотивация и устойчиво поведение сред хората. Цанев..

публикувано на 14.07.25 в 10:09
Дискусия: В търсене на справедливостта, Виенски университет  

Памет и вина: 30 години от геноцида в Сребреница

30 години по-късно никой не говори за справедливост, останали са само болката от трагедията и страхът от ново разпалване на огъня. Как живеят днес оцелелите? Какво е мястото на прошката? И най-вече – защо все още има отричане и мълчание? Сребреница завинаги ще остане един от най-мрачните моменти в европейската и световната история. Момент, който носи..

публикувано на 14.07.25 в 09:25
Николета Даскалова

Николета Даскалова: Атакуваните журналисти не трябва да мълчат

Какво показват докладите за медийния плурализъм и свободата на изразяване в България, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“ Николета Даскалова от фондация "Медийна демокрация“ “Заедно с проф. Нели Огнянова и доц. Орлин Спасов всяка година през последните 10 изготвяме редовния мониторинг за България относно медийния плурализъм и..

публикувано на 14.07.25 в 08:55
Павел Конуков

Лешници, бадеми, смокини

Павел Конуков от Варна отглежда биологично 160 декара насаждения с лешници, бадеми и смокини в землището на варненското село Въглен. Най-обширните площи сред тях са заети с лешници от италианските сортове тонда джентиле, ран трапезундски и римски. Започнал с помощта на програмата "Млад фермер", Павел решава да създаде и база за преработка на..

публикувано на 14.07.25 в 08:15

Светлината на света

В нагорната си проповед Спасителят се обръща към апостолите Си с думите: "Вие сте светлината на света" Христовите ученици напълно оправдават тези думи, тъй като разнасят Божествената светлина из цялото земно кълбо. Не само на думи, но и с делата си те доказват, че са носители на тази Божествена светлина и това е едно от основанията християнството да..

публикувано на 13.07.25 в 09:45