Навръх 1 април в „Нашият ден“ задаваме въпрос с повишена трудност и тревога, а именно: съществува ли предметът българска литература в образователната програма на родното училище. Не, това не е първоаприлска шега или ако е по-лесно за преглъщане – да приемем, че е такава, но продължаваща повече от три десетилетия.
Да, в българското училище днес се изучава български език и литература, но… Какво по-особено се случва в контекста на разработката на литературни въпроси от родните, близки и далечни ширини и доколко литературата е обявена просто като… ареал. Без национални белези. Без език. Без идентичност.
По темата дават своето мнение образователният експерт проф. Ваня Добрева и психологът Христо Монов, като в откъсите разглеждаме и Националната стратегия за детето за периода до 2030 г., която продължава да е на масата за обсъждане.
Дали наистина отвикнахме да влагаме интелектуални усилия в образованието и този „мързел“ прогресивно изсмуква жизнени сили и сее манипулация? Кой променя идентичността в българското училище и защо? Има ли светлина в тунела и какво построихме в мрака в училищата на България, които все повече забравят или отдавна са забравили Възрожденския дух? – отговор на тези други въпроси в звуковия файл.
23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта. В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта,..
На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..
В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..
Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg