Тържествата за 50 години от създаването на днешния общински институт започнаха още в първия ден на месеца. На откриването при Лапидариума, около голяма торта с формата на Античния театър, се събраха десетки бивши и настоящи служители. В Балабановата къща бяха представени две изложби – с картини на незабравимия асеновградски художник Коста Форев и карикатури на автори от няколко дунавски държави.
„Преди 50 години се създава управление Старинен Пловдив по идея на Атанас Кръстев и плеяда негови сподвижници. Любопитна и пъстра е програмата през април. В картините на Коста Форев посетителите ще видят сцени от едновремешните годежи и погребения, пловдивските и станимашките кафенета и дворове“, каза Донка Налбанова от отдел „Културна политика“.
„Старият град е място, което си струва да бъде популяризирано и подкрепено от държавата с всички възможности на бюджета и програми за опазване на културното наследство. Тук можеш да се потопиш в една друга духовност, далеч от шумотевицата и останалия свят“, отбеляза зам.-министър на културата Амелия Гешева, бивш директор на Старинен Пловдив.
Ще бъде представена изложбата „Героите на Хайтов и карикатурите на Димовски“. Ще има и международна изложба на мозайки, както и научна конференция по мозаистика, за която пристигат авторитетни лектори от Сърбия, Турция и Египет. Специален гост на Пловдив ще бъде и актрисата Стоянка Мутафова.
Входът за събитията е свободен, а всеки посетител ще има възможност да спечели награди.
Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите. В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..
Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят. Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..
Новата поетична книга "Очаквани места" на Мирослав Христов разказва неочаквани истории със запомнящи се герои и действия. Илко Димитров споделя: "Новото и, трябва да се каже, специалното в тази книга, е акцентът върху фабулата. Поетичните текстове вече са не описание или изразяване на чувства, а създаване на истории, които се развиват във времето..
Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното". В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..
Две изложби изследват разрухата и паметта, и превръщането им във възможност за ново начало. Проектите на Яна Абрашева и Слава Савова насочват вниманието към някогашни "обещаващи" родни индустрии и състоянието им в момента. В "Оберлихт" в галерия "Поста" Яна Абрашева възкресява спомена за завод "Родопа" чрез витраж от изпочупените стъкла на..
С два концерта на 14 и 17 февруари в зала " Катя Попова " в Плевен и в зала " България " в София, Плевенската филхармония ще представи..
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години точно на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg