Със среща с оперната певица Мила Михова на тема „Оперният артист в дигиталната ера“ започва серията от разговори „За музиката“ в театралната зала „Алма Алтер“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Новият формат ще ни предостави възможност да мислим, слушаме и разговаряме за музика по един по-различен начин, който не е затворен нито в „закодирания“ строго професионален език, нито в чисто любителската битка на вкусове.
Всяка от срещите в серията ще предложи различна перспектива, зададена от предпочитанията на подбраните гости към определени теми. Ще се докоснем до техните любими произведения от различни музикални епохи, разнообразни исторически и социокултурни контексти, стилове, жанрове и тенденции. Подобна перспектива предполага по-интимна атмосфера, предразполагаща към споделяне на подчертано лично – както любителско, така и професионално – отношение към музиката.
Водещ на разговорите ще бъде музикологът Илия Граматиков, диригент, преподавател по история на музиката и артистичен директор на фестивала ppIANISSIMO.
Срещите в рамките на новата инициатива на Културния център на Софийския университет ще се провеждат в театралната зала „Алма Алтер“ (Ректорат, вход откъм бул. “Цар Освободител”) с начален час 19.00. Входът е свободен.
Ето и датите на предстоящите разговори в първия сезон на събитието:
3 април: "Оперният артист в дигиталната ера" с оперната певица Мила Михова
24 април: "Музика от дълбините" с философа Боян Манчев
15 май: "Самотата на творческия акт" с композитора Георги Арнаудов
5 юни: "Музикални препрочити на римски фрагменти" с културолога Николай Колев
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..
С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg