Тези дни на работна среща у нас беше д-р Михал Лукеш – Директор на Националния музей на Чешката република, заедно с г-н Рудолф Пол, Заместник-директор на музея. Д-р Лукеш пристига в България по инициатива на Фондация „199“ и по покана на Националния исторически музей–София. На 02 април между двата музея бе подписан договор за съвместна дейност и партньорство. А на следващия ден, по повод 200 годишнината, гостът представи дейността на Националния музей на Чешката република, известен със своите оригинални колекции, пред участниците в международната конференция „Европейският музей Музеите на Чехия“. По време на срещата, на която присъстваха директори на музеи и експерти в областта на културното наследство от цялата страна, бяха обсъдени въпроси, свързани с ролята и мястото на музейната институция в културното пространство на Обединена Европа.
Това е поредното събитие по проекта на Фондация „199“ – „Обединена Европа и нейното културно наследство”. Проявата се организира под патронажа на Н. Пр. г-н Душан Щраух, извънреден и пълномощен посланик на Чешката република в София. Конференцията се осъществява и под патронажа на Министерството на културата на Република България.
На събитието присъстваха Н. Пр. г-н Душан Щраух, г-н Ярослав Камас - заместник-посланик, г-жа Амелия Гешева - Заместник-министър на културата, доц. Бони Петрунова – Директор на Националния исторически музей-София, посланиците на Словакия, Румъния и Италия и други официални лица.
В това предаване мой гост е д-р Михал Лукеш.
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg