Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството среща бизнеса

"Изкуството среща бизнеса" са първите бизнес събития за артисти организирани от Йоанна Маринова – създател на Artime и актрисата Василена Винченцо-Коломоец. Те ще се състоят в осем обучителни срещи, които започват от 22 октомври в най-новото пространство за култура LETE Art Hub.

Главната тема на срещите е как да убедиш бизнеса да финансира творчески проект. Обучителните събития ще са водени от различни лектори с богат професионален опит и ще са насочени към творци от всякакви сфери на изкуството.

Artime Pitch & Training, чийто създател е Йоанна Маринова е първата поредица бизнес обучителни събития, насочени към културни организации, артисти и творчески екипи, в които артистите могат да получат знания, практика и мрежа от контакти, така че творческите им идеи да се превърнат в успешни и устойчиви инициативи.

Частното спонсорството не е добре развито в културния сектор и това подтиква Йоанна заедно с Василна Винченцо-Коломец да създадат тази поредица от срещи. Темите, които ще бъдат засегнати освен набирането на средства, са административно обслужване на проект, което включва счетоводни и юридически въпроси, както и презентация пред бъдещи спонсори.

На последното събитие от програмата ще бъдат представени три селектирани от екипа на Artime проекта (на участници присъствали най-малко на пет събития). Те ще бъдат презентирани от създателите си пред потенциални спонсори, което допълнително дава стимул на желаещите освен да посетят срещите, за да получат знания, да представят проект, който да спечели финансиране.

Повече ще чуете в звуковия файл в интервюто с Василена Винченцо-Коломец и Йоанна Маринова.


Снимки - Artime, Георги Вачев

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Янев, Маргарита Бойчева и Еленко Касалийски (отляво на дясно)

Един следобед сред вкаменения лес

В епизод 613 "Трамвай по желание" прави радиопремиера на пълнометражния документален филм "Потопът и вкаменената гора", с режисьор Еленко Касалийски и по сценарий на Маргарита Бойчева. "Потопът и вкаменената гора" е филм за уникалния в световен мащаб природен феномен Вкаменената гора, който се намира на дъното на Черно море. Това е филм за..

публикувано на 27.11.25 в 17:35

Какво са превеждали и чели българите от първата половина на XIX век

Книгата на Николай Аретов "Преводната белетристика от първата половина на ХІХ век. Развитие, връзки с оригиналната книжнина, проблеми на рецепцията" разглежда изчерпателно преводните творби в периода от възникването на новата българска литература до Кримската война (1854-1856).  Авторът се спира върху развитието на "повествователната техника,..

публикувано на 27.11.25 в 17:05

Сливенският театър представя спектакъла "Боряна" в София

Драматичният театър "Стефан Киров" - Сливен гостува в София с най-новия си спектакъл – "Боряна". Постановката по пиесата на Йордан Йовков е дело на Петър Денчев. Ролята на Боряна изпълнява актрисата Мария Манолова. "Темата за избора присъства много силно в пиесата, но тя присъства и днес -   ние не си даваме сметка, че нашият избор има..

публикувано на 27.11.25 в 16:25

Четирима художници с изложба в галерия "Стубел"

Валери Чакалов, Красимир Добрев, Красимир Карабаджаков и Стефан Божков откриха снощи обща изложба с най-новите си творби, създадени в последните години. Валери Чакалов работи в областта на графиката, живописта и неконвенционалното изкуство.  Красимир Карабаджаков "притежава изключително освободено образно мислене, а експресионистичните му картини..

публикувано на 27.11.25 в 16:13

Любовта като най-голямото бедствие в "Примадони"

На 28 ноември 2025 г. Сатиричният театър "Алеко Константинов" ще представи премиерата на комедията "Примадони" от Кен Лудвиг – една от най-енергичните и забавни пиеси на съвременната американска сцена. Постановката е на режисьора Калин Сърменов, който среща зрителите с остроумния свят на Лудвиг, изпълнен с обърквания, маскировки, влюбени герои..

публикувано на 27.11.25 в 15:50