Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валентина Куцарова с концерт във Виена

БНР Новини
Снимка: личен архив на Валентина Куцарова

На 4 март в Брамсовата зала на Музикферайн се състоя концерт на виенския ансамбъл „Контрапункти“ под диригентството на Петер Койшниг. Известното българско мецосопрано Валентина Куцарова изпълни „Песента на горския гълъб“ от „песните на Гуре“ на Арнолд Шьонберг. „Песните на Гуре“ e 3-частна оратория за 5 солиста, четец, хор и голям оркестър, една от по-ранните творби на австрийския композитор, в която той демонстрира късноромантичния си стил. Представена за пръв път през 1913 г. вокално-инструменталната пиеса става една от най-често изпълняваните творби-емблеми на композитора. Поезията е от датския автор Йенс Петер Якобсен и по-късно е преведена на немски език.

В основата стои легендата за любовта на крал Ватермар Атегдагс към неговата любима Тове и нейното убийство, организирано от кралица Хелвиг.

Освен тази песен в програмата бяха включени и творби от 20 век: Антон Веберн – „В летния вятър“ за оркестър по стихотворение на Бруно Валд, Клавирно капричио за лява ръка и духов оркестър от Леош Яначек и Дивертименто за струнен оркестър от Бела Барток. Дори за тази специфична програма бароковата зала бе изпълнена с публика, която високо оцени всяко едно изпълнение.

В състава на този ансамбъл участват инструменталисти от виенската филхармония, виенския радиосимфоничен оркестър, виенските симфоници, както и от виенската фолксопера, което само по себе си гарантира високо професионално ниво.

Ето какво разказа нашето мецосопрано Валентина Куцарова, която за пръв път пя под съпровода на ансамбъл „Контрапункти“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мадам Бътерфлай", опера в три действия, от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..

обновено на 31.01.25 в 11:12

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 февруари 2025 г.

1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...

публикувано на 31.01.25 в 10:50

Песенната изповед на "македонската самодива" – Росица Лазарова

Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..

публикувано на 30.01.25 в 17:30
Ювал Рафаел

Оцелялата от фестивала "Нова" Ювал Рафаел ще представи Израел на Евровизия

Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..

публикувано на 29.01.25 в 08:45

Константин Костов – между класиката и джаза

След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05