Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вечната българска класика – Гласът на Тракия

петък, 12 април от 19.20 часа

БНР Новини
Снимка: pixabay.com

Тракия е вечна примамка за твореца – със спокойната красота на пейзажа, ограден от Родопа планина, със спомена за древни култури.

Мнозина български композитори са посветили опуси на тоя край с мека, акварелна хубост. Първата значителна творба е сюитата Тракийски танци на Петко Стайнов. Макар и с мелодика, характерна по-скоро за някои славянски култури, с българските си ритми сюитата (1925-26 г.) веднага е завоювала популярност.

Голяма част от песенното творчество на Димитър Ненов, а и някои негови клавирни миниатюри, е свързана с фолклорното вдъхновение на Родопите. В предаването ще звучи неговата вокално-симфонична сюита „Тракия“.

През 1939-40 г. Любомир Пипков пише също лирична творба, посветена на Тракия - симфонична сюита „Пролет над Тракия“. Мотиви от нея включва в своята Първа симфония. В предаването е включена симфонията, а и песента „Тракия“, облъхната от копнежа по тракийската земя.

И още една творба, пропита с древния дух и красотата на Тракия – „Буколики – тракийски пасторални сцени“ от Константин Илиев. Сюитата е пропита с духа на фолклора – деликатно, с модерен език, с акварелни багри.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 юни 2024 г.

16 юни 3.00 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Missa Solemnis (Тържествена меса) в Ре мажор, оп. 123. Изпълняват Луси Кроу (сопран), Ан Халенберг (мецосопран), Джовани Сала (тенор), Уилям Томас (бас), хор Монтеверди и Революционен и романтичен оркестър. Диригент Джон Елиът Гардинър. 4.14 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Клавирно трио в Си..

публикувано на 15.06.24 в 12:05

160 години от рождението на Рихард Щраус

На 11 юни 1864 г. в Мюнхен се ражда композиторът Рихард Щраус. Много трудно е да се определи с кои свои произведения той остава в историята – с оперите, симфоничните поеми или с песните си. Но едно е ясно – посвещава живота си на Нейно величество Музиката и ни дарява в наследство 16 опери, 2 симфонии и 8 симфонични поеми, 2 концерта за валдхорна и над 200..

публикувано на 15.06.24 в 07:55
Максим Цеков

Максим Цеков – австрийският цигулар от български произход

"Лауреатите" е нов музикален проект на Оркестър "Кантус Фирмус", който започна с концерт в началото на седмицата. Публиката се потопи в духа на романтизма чрез мелодиите на Шуберт и Чайковски и новата пиеса за цигулка "Смиляна" от Георги Андреев. Солист и концертмайстор на оркестъра бе едва 23 -годишният Максим Цеков . Той е лауреат от престижни..

обновено на 14.06.24 в 12:33
Орлин Горанов

Орлин Горанов: Музиката е най-висшият език между разумните същества

С неподражаемия си глас и артистична харизма Орлин Горанов вече повече от половин век е на върха на българската музикална сцена. Обичаният от поколения българи певец е в студиото на "Нашият ден", за да говори за предстоящите срещи с публиката и нестихващото творческо вдъхновение. Орлин Горанов ще отпразнува своите "50 години магия" с..

публикувано на 14.06.24 в 11:00

"Кавалерът на розата", комична опера в три действия от Рихард Щраус

Либрето: Хуго фон Хофманстал. Световна премиера: 26 януари 1911, Дрезден - Königliches Opernhaus. Първо изпълнение в България: 2 юни 1969, София, режисьор – Димитър Узунов, диригент – Асен Найденов. Действащи лица: • Маршалката, принцеса Мария Тереза фон Верденберг – сопран • Октавиан, граф Рофрано, неин млад любовник – мецосопран • Барон Окс..

публикувано на 14.06.24 в 09:22