Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Yuri's Night организира „Рацио“ по случай Деня на космонавтиката

12 април е Международен ден на авиацията и космонавтиката. На тази дата през 1961 г. Юрий Гагарин става първият човек, който лети в Космоса. От „Рацио“ организират Yuri`s night – Sofia 2019. То e част от група събития по цял свят – Yuri's Night, затова и името е на английски. По този повод Ива Дойчинова разговаря в студиото на „Нашият ден“ с Любомир Бубуров от „Рацио“ и Тихомир Димитров, основател на „Космическа академия за деца“.

Първият въпрос на Ива Дойчинова беше какво е Yuri's Night?
Любомир Бубуров: Yuri's Night е серия от събития, които се организират по случай Денят на космонавтиката по целия свят и цели да чества деня, в който се е осъществил първият полет в Космоса. Самият формат е малко по-свободен. Целим да е и дискусия, и забавление, тоест това е наистина цяла вечер – ние започваме в седем и продължаваме до 11 часа.

Ива Дойчинова: А каква е представата ви за Юрий Гагарин?
Тихомир Димитров: Понеже ми е мечта да отида в Космоса и се надявам някой ден това да се случи, винаги се опитвам да си представя, как се е чувствал този човек преди този исторически първи полет. Нека слушателите да си представят, че се връщаме в 1961 година, повече от 50 години назад. Преди него никой не е летял в космоса освен кучета. И този човек има смелостта да седне в една консерва, просто казано, и да види какво ще стане. Той е бил космически турист. Пътувал е 108 минути – една обиколка на Земята, връща са жив и здрав, но загива години по-късно в самолетен инцидент. Бил е малко луда глава.

Ива Дойчинова: А какво интересно можем да разкажем за Юрий Гагарин като човек?
Любомир Бубуров: Едно от по-интересните неща за героите по принцип е да ги очовечаваме до някаква степен. Юрий Гагарин е космически герой, това е прекрасно. Въпросът е, че това по някакъв начин го поставя на пиедестал, а той е бил също толкова уязвим от неща, които са свързани с ежедневието, както и ние. Има една много яка история, свързана точно с кацането му обратно на Земята – той каца в едно поле, където е имало някаква женичка, която го вижда в някакъв необичаен костюм и той й обяснява, че идва от Космоса и тя го възприема като… извънземен.

Какво още разказаха Ива Дойчинова, Любомир Бубуров и Тихомир Димитров за Юрий Гагарин и Yuri's Night можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47