Те са съученици от пловдивското музикално училище, випуск 1997 г. „Благодарение на госпожа Нели Попова поддържаме прекрасни отношения с училището“ – казва Елия Сакакушев, който е основен инициатор на събитията. Копнежът да се върнат в родния град свързва още пианистката Донка Ангъчева, която преподава във Виена, виолиста Румен Цветков, който работи в Испания. За фестивала ще пристигнат от Щатите Кристина Маринова – пиано и Даниела Щерева, цигулка, както и Недялко Петков, кларинет от Швейцария и Йелена Очич, виолончело от Хърватия. В концертите ще се включат и техни колеги, които работят тук – китаристките Кети и Бояна Стоянови, пианистът Милен Кукошаров и контрабасистът Веселин Веселинов – Еко, сопраното Таня Иванова, цигуларката Десислава Чолакова. Идеята за този фестивал се ражда веднага след обявяването на Пловдив за Европейска столица на културата.
Основните концерти са четири, а местата, на които ще бъдат, са знакови за Пловдив. Откриването е на 9 юни в концертното студио на радио Пловдив, в което ще участват всички поканени изпълнители, а програмата включва както пиеси от Масне, Пучини и Сати, така и от Кориляно и Кукошаров. На 11 юни музикантите ще бъдат в Балабановата къща. Кристина Маринова, Недялко Петков, Даниела Щерева, Румен Цветков и Елия Сакакушев ще изпълнят творби от Бетовен, Брух и Брамс. На 13 юни в зала „Съединение“ ще бъде концертът наречен „По света и у нас“. Гала концертът е на 15 юни в залата на драматичния театър, а музикантите ще изпълнят както песни на Кюркчийски, така и танга на Пиацола.
Интересна е съпътстващата програма. На 10 и 12 юни концертите ще са в читалище „Христо Ботев“ в кв. „Въстанически“, а на 14 юни в кварталите „Столипиново“ и „Аджасан“, както и във фабриката за шоколад „Гайо“ в квартал „Прослав“. Тук програмата е поверена изцяло на Кукошаров и Еко, които ще потопят публиката в магичния свят на Пиацола. На класическото матине на 16 юни ще бъде изпълнен квинтет на Шуман, соната за чело и пиано на Менделсон и дует за цигулка и виола на Моцарт.
„Изнасяме програмата и извън центъра. Искаме да достигнем до сърцата и съзнанието на хората, които не ходят в Балабановата къща или в драматичния театър. Входът за тези концерти е свободен. Особено интересни са концертите, които ще направим в ромските махали. Нарекохме ги Емпромптю концерти, тъй като там нещата стават по-спонтанно. Това и очакваме от тези концерти – участието на хората, които минават, и за които ще свирим. Може би и контактът с тях или въпросите, ще бъдат интересни, а може и да се получи дори джем сешън. Подбрали сме подходящи произведения и ще видим каква ще е реакцията“ – казва Елия Сакакушев.
За фестивала от Виена специално ще бъде донесен роял+ Bösendorfer VC (Vienna Concert) 280“, на който ще свирят музикантите, обяви в социалните мрежи Донка Ангъчева.
Чуйте в звуковия файл разговора с Елия Сакакушев.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg