Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Игра на тронове“ или Game of Thrones

Има ли край и какво следва в пространството на фентъзи сериала, покорил света, коментира журналистът Зорница Аспарухова

Мария Мира Христова и Зорница Аспарухова в студиото на "Нашият ден"
Снимка: Грациела Ингелска

Осмият и последен сезон на сериала „Игра на тронове“ тръгна по екраните като най-скъпият в историята на поредицата с бюджет от 15 милиона долара на епизод. "Игра на тронове" е и най-награждаваната телевизионна поредица на наградите "Еми" с общо 38 отличия. 

Дестинациите на снимките – около трийсетина в целия свят вече са хитови за туристите със съответните икономически ползи и негативи.  Дубровник в Хърватия не случайно въведе лимит на посетителите заради огромния наплив. На голяма популярност се радват и имената на основните персонажи в сериала - във Великобритания Аря е в Топ 20 за 2017 г., в САЩ името Халееси - на титлата на Денерис Таргариен е в Топ 1000 през 2014 г., като само през 2017 г. с него се сдобиват 466 новородени момиченца.

Сред известните почитателите на сериала "Игра на тронове" е бившият президент на САЩ Барак Обама, а настоящият държавен глава Доналд Тръмп често използва популярната реплика "Зимата идва" в различен и удобен контекст в постовете си в Туитър.

Какво следва след края на „Игра на тронове“ и има ли край и къде се крие магията на световния успех, мания на сериала, превърнал се в  културен феномен – още можете да научите в звуковия файл.


Cake of Thrones
Как се осъществява вкусна международна колаборация с героите от сериала в шоколад – можете да научите повече в звуковия файл от Валентина Терзиева.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25