Югозападното държавно предприятие (ЮЗДП) и тази година отбеляза седмицата на гората с множество прояви на различни места в страната. При всяко поредно честване на седмицата на гората първото нещо, за което си мислим, е дали е спазена традицията да се засаждат млади фиданки, защото тогава ще сме изпълнили завета на мъдреците: животът ни ще е пълноценен, ако засаждаме дръвчета. Традицията бе спазена и тази година, като един от примерите е край София в квартал „Абдобица“, където на четири декара горски територии бяха засадени с доброволен труд фиданки от акация, топола и червен дъб.
Информациите за залесяванията на територията на Югозападното държавно предприятие в рамките на седмицата на гората са малка част от огромната работа, която служителите му извършват на обширна територия. Имате възможност да чуете за работата по изграждането на поточна линия за производство на контейнерен разсад на иглолистни и широколистни дървета заедно с оранжерия и открита площ за отглеждането им - част от мащабен инвестиционен проект ЛАЙФФОРХАБ по програма LIFE+ 2016 на Европейската комисия. Проектът е изключително важно начинание за Югозападното държавно предприятие. Задачите, които предприятието си поставя, са: подобряване на природозащитното състояние и увеличаване на покритието на седем приоритетни горски местообитания и в шест целеви зони в Натура 2000. Те са на територията на Витоша, Огражден-Малешево, Конявска планина, Кресна-Илинденци, Осоговска планина и Скрино. Всичките са част от Югозападното държавно предприятие.
Откриването и представянето на първата в България поточна линия за производство на контейнерен разсад на иглолистни и широколистни дървета заедно с оранжерия и открита площ за отглеждането им бе впечатляващо. От една страна заради мащабите и важността на проекта, от друга – работата на вече изградената поточна линия със задължителната съпътстваща инфраструктура.
Лично директорът на Югозападното държавно предприятие инженер Дамян Дамянов посрещаше гостите в Държавния горски разсадник край село Локорско в Софийска област. При официалното откриване на седмицата на гората в Благоевград инженер Дамянов бе удостоен с най-голямото отличие за работата си - лесовъд на 2018-та година. Цялостната дейност на Югозападното държавно предприятие, ръководено от него на високо ниво, заслужава отделен разказ. Надявам се в близко време по предаването „Изгрев“ да чуете за стопанисването и историята на тази огромна територия, за природното богатство на отделните райони, за изявените специалисти и техния принос в работата. Сега, обаче, се съсредоточаваме върху това конкретно постижение – поточна линия за производство на контейнерен разсад, първа за страната ни.
В Държавния горски разсадник бе и началникът на отдел „Опазване, превенция и защита на държавните горски територии и ползване на дървесина“ към ЮЗДП - инженер Василий Маринковски. Той е ръководител на проекта ЛАЙФФОРХАБ, а Теодор Тодоров е пръв негов помощник.
„Годишно на територията на ЮЗДП се провежда изкуствено залесяване на около 1500 дка - казва директорът инженер Дамян Дамянов. „Това не е голяма площ за цялото предприятие (тъй като свободните площи са малко – бел. Елена Кортел) и с изграждането на поточната линия за контейнерни фиданки работата ще се улесни и ускори.“
Теодор Тодоров, мениджър на проекта ЛАЙФФОРХАБ, благодарение на който е изградена поточната линия, разказва и за останалата част от инвестицията.
В камерата за съхраняване на семена температурата е доста ниска, но младата жена, която работи там, е по къс ръкав. Лидия Георгиева енергично и разгорещено се старае да ни покаже колкото може повече различните десетки видове семена.
Първата в България автоматизирана поточна линия за производство на контейнерни фиданки по света не е новост. Много страни работят така вече от 40 години. Всъщност, както се убеждаваме от разказите на специалистите, капацитетът й е изключително висок, необходимостта от нея в сегашните условия за работа по залесяванията в горите е очевидна. Прихващането при фиданки в контейнери е много по-голямо – до 97 на сто. С поточната линия се намалят и грешките при работата. В горския сектор липсата на работна ръка е също сериозен проблем, както и в другите отрасли. При необучените, неопитните кадри вероятността за допускане на грешки е голяма, особено що се отнася до засаждането на фиданки с открита коренова система. В крайна сметка тези грешки водят до неприхващане и изсъхване на нежните растения. Освен това климатът вече доста се промени и обикновено след залесяване настъпва период на суша. Растенията с открити корени не могат да се справят с безводието. Докато мъничките фиданки след отглеждането им в новата поточна линия излизат в контейнери, те са в защитена среда, корените им са закрити, имат влага и шансовете им за прихващане и оцеляване многократно се увеличават.
Друга част от инвестицията на ЮЗДП в Локорско е огромна оранжерия за отглеждане на фиданките. Разбира се, с Теодор Тодоров отиваме да видим и това помещение, оборудвано със съоръжение за автоматично поливане и подхранване с торове.
Разсадникът разполага и с открита част. Тя също е оборудвана със съоръжение за поливане и подхранване с торове. При неблагоприятни условия откритата площ се покрива с мрежа.
Базата на разсадника в Локорско сега е модернизирана, но може още да се подобрява.
Югозападното държавно предприятие вече прави нов проект, който е продължение на сегашния, „Възстановяване и подобряване на природозащитния статус на приоритетни горски хабитати от мрежата НАТУРА 2000 в България.“ Новият проект ще позволи да се направи анализ на горските видове в условия на промяна на климата, за да се определят най-подходящите видове за засаждане.
Човек не може да не се възхищава на всеотдайния труд на служителите от ЮЗДП. В разсадника „Локорско“ през седмицата на гората се събраха доста специалисти, които са работили на различни обекти и след всички тях се появяват на бял свят млади фиданки, бъдещи гори.
Една от множеството дейности на Югозападното държавно предприятие в рамките на седмицата на гората през 2019-та година бе представянето на изградената поточна линия за производство на контейнерен разсад, както и необходимата за това инфраструктура. Мащабен инвестиционен проект ЛАЙФФОРХАБ по програма ЛАЙФ+ на Европейската комисия.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg