Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здравко Миленов и осъзнатото в неосъзнатото

БНР Новини
Снимка: Таня Димова

Повече от 100 години анимационното изкуство доставя наслада за очите на малки и големи. Преди има няма двайсет обаче анимацията, която отдавна вече не се смята за удоволствие, насочено предимно към малките зрители, достига своя връх в развитието си.

Причината е триизмерното й представяне. Малко след създаването си, 3D анимацията печели все повече почитатели заради това, че кара зрителите да повярват в нейната достоверност. Колкото повече изобразените неодушевени предмети придобиват образа на одушевени такива, толкова повече графиката започва да въздейства на публиката.

Ако първата 3D анимация, създадена през 1972 г. от Ед Катмъл, е представлява анимирана ръка, то днес тя достига съвсем реалистични измерения. Споменете си само каква реакция предизвика трейлърът на очаквания от всички анимационен филм за Цар Лъв, който престои да зарадва киноманиаците това лято.

Как се създава тази различна филмова реалност и какво изисква тя от създателите си? Как се придава живот на нематериалното и как можем да осъзнаем онова, което често се стремим на скрием от самите себе си? Това бяха възможните въпроси днес във „Време и половина“.

Човекът, който ни помогна да надникнем в света на 3D аниматорите и да намерим отговорите име Здравко Миленов – част от екипа на една от големите филмови компании у нас и преподавател в НАТФИЗ.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Никола Вандов с първа награда за цялостен принос към българския театър

Никола Вандов е първият носител на наградата за цялостен принос към българския театър на Обществото на независимите театрални критици, което е член на Международната организация на театралните критици. Обществото присъди Годишната си награда на уважавания театровед за неговата неизменна преданост и рицарско служене на българския театър, за..

публикувано на 30.06.24 в 12:15

Белият цвят на камъка в изложбата на Иван Русев

Изложбата на Иван Русев "Бяло" в галерия "Арте"  е част от събитията по повод 70-aта годишнина на автора.  Камерната експозиция включва 11 бели каменни пластики, 20 рисунки във вътрешното пространство и няколко по-големи скулптури в откритото пространство на галерията. Обединяващото е белият цвят на камъка и мощната творческа енергия на автора...

публикувано на 30.06.24 в 08:50

Граф Дренски – безделник по душа

В книгата си "Граф Дренски – безделник по душа" Траян Антов представя коктейл от лични спомени, шеги и закачки, разкази за остров Бали и Виетнам и опити за сериозни разсъждения. На страниците се мяркат негови роднини и Румен Урумов, Елисавета Багряна, Елена Бобевска, Таню Киряков, Пламен Димитров, Дора Габе, Тома Спространов, Весел Цанков, Ники..

публикувано на 29.06.24 в 12:35
Асен Блатечки и Николай Урумов

Николай Урумов поставя "Зимните навици на зайците" в Ловеч

Драматичният театър в Ловеч между две премиери в края на сезона – в "Артефир" разказва директорката на ДТ "Борис Луканов" Биляна Петрова . "Зимните навици на зайците" е пиеса, писана от Станислав Стратиев през 1996 година и поставяна само веднъж. Николай Урумов, в качеството на режисьор и актьор, съживява този сатиричен сюжет  за "България,..

публикувано на 29.06.24 в 11:35
Автопортрет, 1983

За материалното и духовно наследство на Дечко Узунов

Казанлък е град, който освен наследството на траките и аромата на роза дамасцена може да предложи на своите гости едно пътуване в чудния свят на изобразителното изкуство. На 27 юни в Софийската градска художествена галерия се състоя лекция на тема "Дечко Узунов и неговото наследство в Казанлък". В "Артефир" д-р Пламен Петров говори за..

публикувано на 29.06.24 в 08:30