Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музика и танци на Айляк парад 2019 в Пловдив

БНР Новини
Невена Праматарова, Елена Пападопова, Пламен Радев и Андрю Ким

Над 200 участници и 2000 зрители ще се включат във второто специално издание на Айляк парад на 4 май в Пловдив. Парадът е един от артистичните акценти в програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019 и ще премине по най-дългата пешеходна улица в града. Участниците ще са облечени в изработени от самите тях костюми и маски, придружени от големи парадни кукли и мобилни инсталации, вдъхновени от темата за „айляка“ като забележителна особеност на светогледа и пловдивския стил на живот. Парадното шествие ще акцентира върху концепцията за „Айляшки град“ като място, където хората се чувстват спокойни и свободни да живеят и отдават внимание на естетиката и радостта.

Парадът ще започне в 17.30 ч. от площадчето при подлеза на аптека „Марица“ и ще премине по Малката Главна (ул. Райко Даскалов) през Джумаята, по Голямата Главна (ул. Княз Александър I), за да приключи около 19.00 ч. на площад „Стефан Стамболов“. Там празникът ще продължи до 21.00 ч. с представяне на участниците, музика на живо и специално създадена инсталация, в която ще могат да се включат всички присъстващи.

Aйляк парад е проект на фондация „ЖАР театър-изкуство-култура“ и се осъществява в партньорство с Handmade Parade, Великобритания, Stalker Teatro, Италия; НЧ „Възраждане 1983“ – Пловдив, НЧ „Младост 1983“ – Пловдив, НЧ „П. Р. Славейков 1908“ – Пловдив, НЧ „Назъм Хикмет 1922“ – Пловдив, НЧ „Н. Вапцаров 1928“ – Пловдив, Комплекс за социални услуги „Олга Скобелева“, ОУ „Д-р Петър Берон“ и др.

На Айляк парад 2019 ни поканиха Елена Пападопова (Елена Пап), ръководител и режисьор на проекта, актьорът, кукломайстор и режисьор Пламен Радев и Андрю Ким, майстор в изработката на големите парадни кукли със световна кариера, представител на Handmade Parade, Великобритания.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23