Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Посолството на Полша в София в периода 1919 – 1941 г.“ – том първи

БНР Новини
Представянето на книгата „Посолството на Полша в София в периода 1919 – 1941 г.“ – том първи
Снимка: Archiwum IP w Sofii

Вълнуваща и показателна за отношенията между поляци и българи е историята на построяването на полското посолство в София. Двама автори, които не за първи път работят заедно – Петко Мангачев и Виктор Анчев - събраха в книга поредицата събития, довели до изграждането на зданието, което и днес е украса за столицата ни.
Голяма част от фактите, издирени със съдействието на полското Министерството на външните работи и на българската Държавна агенция „Архиви“, едва ли са познати на широката общественост . Още по-малко известна е дейността на тримата посланици, съвременници на изграждането на посолството, самите те забележителни личности – Тадеуш Грабовски, Владислав Барановски и Адам Тарновски. Историята излиза извън редовите данни за построяването на една сграда – във всеки етап е вградена част от българо-полските отношения, трогателни примери за взаимопомощ и доверие, както и любопитни факти от развитието на архитектурата, дали отражение върху облика на сградата.
Петко Мангачев е дългогодишен журналист, удостоен с Медал на честта „Литовска дипломатическа звезда“ за значим научен принос в разработването на българо-литовските отношения.
Проф. Виктор Анчев е преподавател, доктор на техническите науки с научни интереси в областта на материалознанието и множество научни трудове, но и с интереси към историята, археологията, етнологията.
Двамата са издали в съавторство книгите „Подвигът на група Б“ (българското участие), „Проф. Александър Цанков“ – сборник документи, „Хулио Паленсия – живот и дело в България“, „Анджело Ронкали – живот и дело в България“, Васко Абаджиев – живот отвъд петолинието“. Надяват се сегашният им труд „Посолството на Полша в София в периода 1919 – 1941 г.“ да намери продължение във втори том, в който да опишат културното богатство, съхранявано и съхранено до днес в сградата на посолството. Представянето на първия том се състоя в Полския институт и беше открито от директора Ярослав Годун.
Чуйте в звуковия файл какво разказаха авторите за работата си по книгата и интересни моменти от съдържанието.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международният фестивал "Българска душа на Святата земя" обяви своите лауреати

Завърши деветото издание на международния фестивал "Българска душа на Святата земя" , който се провежда в израелския град Бат Ям.  Тази година фестивалът беше в онлайн формат заради драматичните военни действия в Израел – организаторите не пожелаха да рискуват сигурността на участниците, които досега пристигаха от цял свят, за да присъстват на..

публикувано на 26.06.24 в 11:52

Plovdiv Jazz Fest празнува своя десети рожден ден

В програмата на фестивала Plovdiv Jazz Fest за 10-ата му годишнина това лято и през есента ще гостуват световни артисти – съобщава в "Артефир“ Мирослава Кацарова – директор на фестивала, радиоводещ и джаз певица. Тя изброи имената на Авишай Коен трио, Тил Брьонер, Майкъл Лийг, Бил Лорънс, Джо Ловано трио и Майк Стърн като част от гостите на Plovdiv..

публикувано на 26.06.24 в 11:10
Проф. д-р Лидия Върбанова

За културните политики в извънградските райони

За културните политики в извънградските райони в "Нашият ден" говори проф. д-р Лидия Върбанова , ръководител на магистърската програма "Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии" в НАТФИЗ. Проф. Върбанова разказва, че идеята за международно изследване и подпомагане на културните и творчески дейности, които се намират извън големите градове,..

публикувано на 26.06.24 в 09:05

Изложба-акция "Тухлата" през юли в изложбена зала "Райко Алексиев"

Изложба "Тухлата" ще представи резултатите и произведенията от мащабната акция "Тухлата / 2023", която за първи път се представя в столицата. Проектът има за цел да възстанови стара акция на изкуствоведа Димитър Грозданов, но и да инициира диалог в обществото за същността, разбирането и популяризирането на съвременното изкуство изобщо. Публичното..

публикувано на 26.06.24 в 08:05

Маестро Йордан Камджалов на национално турне с "Mузикална магия"

"Mузикална магия" е програма, посветена на 70-годишнината от създаването на Плевенската филхармония. Ценителите на музиката ще слушат шедьоври от класиката и романтизма под диригентската палка на  маестро Йордан Камджалов.  Турнето ще започне на 1 юли от Плевен, в зала “Катя Попова”, където заедно с Плевенска филхармония ще свири гост-солист..

публикувано на 25.06.24 в 17:07