Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуственият интелект и човекът на ХХI век

Николай Костов
Снимка: личен архив

Николай Костов работи като Solutions Architect в българска компания. Занимава се над 15 години с информационни технологии и води лекции в Софтуерния Университет и на различни конференции. Учил е във ФМИ и сега довършва магистратурата си в НБУ. Няколко години подред Ники е Microsoft Certified Trainer. Носител е на наградата „Студент на годината“, както и е бил част от класацията „30 под 30“ на списание Forbes Bulgaria. Николай е бивш дългогодишен участник и победител в редица ученически и студентски олимпиади и състезания по информатика. Има богат опит в проектирането и изграждането на уеб приложения, алгоритмичното програмиране, сигурността, изкуствения интелект и облачните технологии. Личният блог на Ники е достъпен.

Човечеството търпи динамично развитие през годините. От компютрите с големина на 5-етажна сграда преди години до момента, в който компютри и машини са с големината на нокът на пръст. Било ли е мислимо преди време, че цялото производство ще се случва без човешка намеса, а изцяло автоматизирано? Дошло ли е времето на самоосъзнатия изкуствен интелект? Ще станем ли свидетели или не на този етап от човешката еволюция и какви са прогнозите?

„Към настоящия момент сме в началото на развитието на изкуствения интелект“, заяви в студиото на „Нашият ден“ програмистът Николай Костов. Какви са етичните норми, които трябва да спазват създателите на изкуствения интелект? Може ли изкуственият интелект да има предразсъдъци и още интересни примери чуйте в разговора на Александър Райчев с програмиста Николай Костов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тервел-Любомир, или как младите визионери променят страна ни?

Тервел-Любомир е на възраст, когато повечето младежи са в началото или средата на студентските си години. За разлика от тях, той вече е завършил висшето си образование в Минно-геоложкия университет (МГУ) в София и е успял да регистрира свой стартъп. Неговото начинание е свързано с два от многото му интереси – биотехнологиите и квантовите..

обновено на 23.05.24 в 11:43

Що е то елитно образование?

Що е то елитно образование? В технологичното време, в което растат децата, имайки достъп от най-ранна възраст до различни езици, екрани и медии, как се преподава в едно престижно българско училище – разговор в "Нашият ден" с Александър Чакмаков , директор на Първа английска езикова гимназия . По думите на Чакмаков учителството е вътрешно..

публикувано на 23.05.24 в 10:35
Румен Джагаров

Да се преместиш на село. Носталгия, мечта или вид протест?

Румен Джагаров е млад архитект, който преди време разказа пред нашите слушатели как скицира стари къщи, за да ги съхрани в паметта ни. Той е представител на поколението "Z", отраснал в големия град, но виждащ бъдещето си в малко населено място.  За живота си в Ново село, трудностите, но най-вече за хубавите страни, говори самият Румен в рубриката..

обновено на 23.05.24 в 09:52
Радка Аргирова

Ваксина срещу HIV – защо чак сега?

Епидемията от СПИН, която започна преди 45 години, остава един от най-големите предизвикателства за медицината. През тези години учени и лекари се стремят към разработването на ефективна ваксина срещу HIV (Human Immunodeficiency Viruses, човешки имуннодефицитни вируси) . Наскоро започнаха клинични изпитания на обещаващи разработки, които могат да..

обновено на 23.05.24 в 09:19

Възобновиха ли детските сърдечни операции в НКБ?

Д-р Димитър Печилков , началник на Детското кардиологично отделение към НКБ, говори в "Lege Artis" за това дали и по какъв график се извършват детските сърдечни операции в Наионалната кардиологична болница . Преди седмица се появи информация, че са спрени детските сърдечни операции в НКБ. По думите на д-р Печилков графикът за извършване на..

публикувано на 22.05.24 в 13:55