Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият живот на Стария Пловдив

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

През 1956 година старият квартал на Пловдив Трихълмието или Тримонциум се обявява за архитектурно-културен резерват под името Старинен Пловдив. Това е станало с държавен указ на днешния ден. Това събитие само по себе си не е сензационно, тъй като с течение на годините много части и квартали в различни градове, а и цели селища получават подобна титла.

Особеното на Стария Пловдив е това, че не се превръща наистина в резерват (т. е. сбор от стари красиви къщи-музеи или къщи за специални гости). Този стръмен квартал с малки улички с кълдъръм заживява свой собствен живот, с всякакви културни и туристически събития – през годините… та и до днес.

Всяка от богатските къщи си има някаква своя роля в целия архитектурен ансамбъл. В този квартал има магазини, в които се продават сувенири, ресторанти, вградени в типичния възрожденски стил.

Така например Ламартиновата къща – т. е. къщата в която в края на 19 век е отседнал френския писател и политик Алфонс дьо Ламартин – сега е литературен клуб, в който се представят книги, но нерядко се откриват и изложби.

Етнографският музей е приютен в най-цветната къща, с големите сини чардаци – Куюмджиевата, а в Балабановата и в Хиндлияновата къща се организират камерни концерти – най-вече класическа музика.

Пловдивчани разказват, че всичко това е било организирано още през 60- и 70 те години на миналия век, най-силния период на пловдивската бохема. Може би затова вече, освен старите легенди за пловдивския бит от 19 век се примесва със съвременен градски фолклор създаден през отминалите 40-50 години.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35