Вълнуваща „романтична“ вечер ни очаква в рамките на юбилейното, 50-то издание на фестивала „Софийски музикални седмици“. Под диригентството на Найден Тодоров ще прозвучат две емблематични творби от епохата на романтизма: Концерт за цигулка и оркестър №1, сол минор, от Макс Брух и Симфония №4 в ми бемол мажор – „Романтична“ от Антон Брукнер. Като солист ще имаме удоволствието да чуем цигуларката Божидара Кузманова, която от години живее и преподава в Музикалното училище във Виена.
Божидара Кузманова има ангажименти като солист, камерен изпълнител и доцент в майсторски класове в Европа, Израел, САЩ, Южна Америка, Азия, Австралия. Много съвременни композитори ѝ посвещават солови творби. Дискографията на Божидара Кузманова е богата и разнообразна, тя обхваща различни епохи на камерната музика както и множество концерти за цигулка и оркестър. За нея критиката пише: „Тя не просто свири, тя ви кара да усетите вътрешната енергия на музиката в себе си. Прецизността ѝ е обогатена с чар и елегантност.“Диригентът Найден Тодоров е „Музикант на годината 2018“ в националната анкета на предаването „Алегро Виваче“ на програма „Хоризонт“ на БНР. За 28-те години на класацията директорът на Софийската филхармония е едва третият носител на приза, който го печели два пъти в гласуването на публиката.
Цигулковият концерт на Макс Брух е сред най-популярните романтични произведения, писани за този инструмент. Строежът на концерта е необичаен – и трите му части са написани в сонатна форма. Ескизите на концерта в сол минор най-вероятно се отнасят към 1857 година, когато 19-годишният Брух завършва консерваторията в Кьолн, където учи при Фердинанд Хилер и Карл Райнеке. Творбата е изцяло завършена през 1866 и е изпълнена за първи път на 24 април със солист Ото фон Кьонигслоф и диригент – самият автор. Веднага след това концертът е преработен с помощта на прочутия цигулар Йозеф Йоахим и през 1867 окончателно добива познатия днес вид. Премиерата на преработения концерт е на 5 януари 1868 в Бремен със солист Йозеф Йоахим и диригент Карл Мартин Райнхалер.
Четвъртата симфония е едно от най-добрите творения на Антон Брукнер. Замисълът за нея възниква още през 1873, по време на работата на композитора над предшестващия симфоничен цикъл. Тогава се появяват отделни ескизи. Работата над симфонията продължава дълго, тъй като Брукнер е много зает с концерти, гастроли и преподавателска дейност. Той успява да завърши творбата на 31 август 1874 година, но възможности за нейното изпълнение така и не се откриват. След две преработки на симфонията, тя най-сетне е изпълнена в окончателния си вид. Премиерата е на 20 февруари 1881 във Виена, в залата на „Музикферайн“ под диригентството на Ханс Рихтер.
Концертът се излъчва директно по програма „Христо Ботев“
Иван Иванов - Awaho е композитор, музикант и певец, добре познат от българската клубна сцена с участието си в групите Awake и Casual Threesome. Помним го и като финалист в осмото издание на телевизионния формат "Гласът на България", гледали сме го преди години в главната роля в мюзикъла "Исус Христос - суперзвезда" в Националния музикален театър.
Те са инди, но имат суперхитове. Музиката им е депресивно интелектуална, но и красиво мелодична, сякаш наднича иззад слънчева мъгла. Парчетата им са бавни и бързи. Те са брит поп, но и гаражен рок. Свирят в малки клубове и на големи стадиони. Годините и събитията са оплели с многобройни невидими нишки сърцата, умовете, надеждите, желанията и..
Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg