Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магдалина Станчева – пазителката на старините под София

Магдалина Станчева
Снимка: nbulibrary-blog.eu

Не е достатъчно археологическите находки да бъдат разкрити и описани – те трябва да бъдат включени в живота на града. Благодарение на това свое разбиране Магдалина Станчева (1924 – 2014) успява да се пребори за опазване на безценното наследство, разкрито в центъра на столицата при строежа на внушителните партийни и държавни сгради на тоталитаризма. С отговорността на перфекционист тя цял живот е записвала и подреждала ден по ден факти от работата и личния си живот.

Благодарение на тези нейни навици, днес можем да разберем дори дали е греело слънце над София на определена дата. Магдалина Станчева е дарила огромния си архив на Нов български университет, чиято управа заедно със специализирана фирма и с помощта на Програма „Култура“ на Столичната община го превръща в проект „Археологията като съдба – дигитализация и популяризиране на архива на Магдалина Станчева“. Програма „Христо Ботев“ се присъединява към инициативата с популяризирането ѝ и с поредицата „Под паважите на София“ в предаването „Радиоенциклопедия“, чието излъчване ще започне следващата седмица – на 5 юни.

Чуйте подробности за личността на археоложката и за проекта от разговора с Калина Гарелова, представител на организаторите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Диомов

Стефан Диомов: Най-голямото чудо в моя живот е усмихнатата, пееща публика

Стефан Диомов е един от музикантите с най-голям принос към българската популярна музика. За музикалния живот, за родния Бургас и за нестихващото вдъхновение – разговор в "Нашият ден" с композитора, създал репертоара на редица обичани български изпълнители като група "Тоника", Ева и Гого, Ваня Костова и Тони Димитрова . "Музиката е моят..

публикувано на 06.06.24 в 10:46
Лъчезар Бояджиев

Поглед към Венецианското биенале

"Венеция, Света Лучия и Крива река. Без вина виновни" – това е името на лекцията, която изнесе преди дни във Варна Лъчезар Бояджиев – един от най-известните съвременни български художници. Въпреки че през последните 12 години той е правил лекции за почти всички издания на изложбата за съвременно изкуство, тази, посветена на 60-ото издание на..

публикувано на 06.06.24 в 10:25
Дарина Янева

Дарина Янева с две изложби в Казанлък

Дарина Янева завършва Художествена гимназия в Казанлък и керамика в Националната художествена академия - София в класа на проф. Венко Колев. Над 35 години вече тя работи в областта на живописта, керамиката и монументалните изкуства. Има повече от 30 самостоятелни изложби в София, Варна, Пловдив, Албена, Бургас, Балчик, Анкара, Виена, Братислава,..

публикувано на 06.06.24 в 08:55

Второто издание на форум "Буна" – приключение и предизвикателство, което продължава

Второто издание на форума за съвременно изкуство "Буна" представи 67 събития – изложби, пърформанси, прожекции, дискусии, концерти, арт експерименти и градски намеси на 27 места в морската столица. Във форума участваха 188 артисти от 12 държави, а провеждането му се дължи на организаторите фондация "Буна" и сдружение "Таляна" с помощта на..

обновено на 05.06.24 в 17:11

Дни на чешката култура в Двореца в Балчик

На 7 юни от 17.00 ч. в галерия "Тихото гнездо" ще бъдат официално закрити Чешките дни на културата в Културен център "Двореца". Приятелството на Дворец а с Чехия и нейната история и култура е дългогодишно, а през 2024 г. с особена гордост се отбелязва 10-годишният юбилей от творческото и институционално партньорство със Средното училището по..

публикувано на 05.06.24 в 15:45