Определят Георги Трифонов като един от най-ярките и активни представители на съвременното българско изкуство. Освен изключително разнообразното като обем и посоки творчество той е автор и на седем стихосбирки, затова за него казват: Георги Трифонов е не само поет на пластическите метафори, но и мечтател лирик, който съчетава по неподражаемо талантлив начин вътрешната енергия на словото със скрития огън на пластическата визия…“
Потвърждение на това са и тези респектиращи цифри – автор е над 1600 картини живопис, над 5000 скици, рисунки, акварели и графики, над 250 керамични творби, пластики и над 50 проекта за стенопис, от които 15 са реализирани. Галерия „Арт Алея“ представя една по малко позната страна от неговото изкуство с изложбата „Вечен живот“, организирана от семейството на художника. Включени са предимно рисунки и илюстрации към поетични книги, приключенски и фантастични романи, свободни рисунки и графики, които демонстрират неговия овладян до съвършенство класически рисунък, съчетан с фантазия, точна ръка, богатство на образи с лека ирония и чувство за хумор.
В галерията е изложен и един изключително впечатляващ – като икона – негов Автопортрет, както и един скулптурен портрет на художника, създаден от Вежди Рашидов. Георги Трифонов е носител и на множество престижни награди, сред които Голямата награда на СБХ „Илия Бешков“ за рисунка, награда на Асоциацията на френски художници, 1996 г. и последното отличие – орден „Св. Св .Кирил и Методий“…
Защо „Вечен живот“ – това решение на неговата съпруга, театроведката Миглена Манова, идва от изключително успешното представяне на изкуството на Георги Трифонов в престижни галерии и места из цяла Европа – Холандия, Германия, Франция и Турция.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg