Художник, музикант, композитор – това триединство е в същността на този артист – Николай Иванов ОМ, който през годините търси взаимовръзката между двете изкуства – музиката и живописта. Звук и цвят са в непрестанна комуникация и хармония в неговите произведения.
Истински празник бе откриването на неговата изложба в галерия „Сезони“ със заглавие „Мистичен извор“, защото заедно с близо 30-те негови платна, смесена техника, той направи за своите почитатели един истински концерт с групата си – арт формация „ОМ“.
Николай Иванов има близо 40 самостоятелни изложби у нас и цяла Европа – Унгария, Чехия, Испания, Полша и други. Мистичното движение на вибрациите и хармонията, като отношение на цвят и звук – както казва самият художник – са в основата на неговия дългогодишен път на търсене на изобразителния език на самовглъбяване, на синтез между изобразителните средства и музикалното им внушение. Картините звучат, а музиката е ярко изобразителна.
И като синтез между традиция и модерност в музиката – без граници на вид музика, от етно-стиловете до джаза. Затова ще припомним някои от заглавията на изложбите му – „Амбиент“, „Природа“, „Сакрални обекти“, „Пейзажи“, „Абстрактни композиции“ и сега „Мистичен извор“. Особено го привличат сакралните изживявания и състоянието на медитация в Тибет и Хималаите, като висша форма на състояние на духа, като космическо отделяне на тялото от душата.
Това го стимулира преди доста години да участва в експедицията „Еверест Концерт“ – най-високия концерт в света. Съчетавайки – отново ще припомним – модерност и традиция, различни жанрове и изобразителни езици, като рисува фрески и създава инсталации, като прави музикални експерименти от джаз и авангард до електронна и филмова музика, Николай Иванов ОМ изразява в най-голяма степен същността и измеренията на съвременното изкуство, като истински синтез между идеи и чувства, които откриваме и в музиката и в живописта му.
Той е провокирал зрителите да пътуват из всевъзможни светове. В началото беше идеята, ентусиазмът и бунтът на младия човек, който чрез “Ку-Ку” показа, че можеш да се противопоставиш на това, което не ти харесва, докато усмихваш хората и ги караш да се замислят. След това продължи и с “Каналето”, а оттам заговори и чрез музиката, защото тъкмо тя..
"Когато се стъмни, танцът на "Нашата хубава вечер" е най-приказен. Затова на 15 юли, от 19 до 21.30 ч , ще направим Вечер на отворените врати, в рамките на изложбата ми "Моите приказки със Светлината" – ръчно направени лампи от дърво на Иво Стаменов Отто. Ще покажем и Cello&Excavator – лампа с прелюбопитна история. Изложбата ще продължи до 19..
На 13-и октомври на Майдана в Киев Диан Костов и Милена Ташкова откриха своята изложба, озаглавена "Молитва за неразрушимото". Диан Костов и Милена Ташкова вече работят върху нов проект, който ще се осъществи през есента. Както подсказва името на проекта, той ще бъде фокусиран върху това, което никой никога не може да разруши – вярата, смелостта,..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика, създадени в периода от 1919 година до днес. По думите на актрисата Мартина Апостолова трудът е "единствено по рода си изследване до този момент в българската литература и кинокритика, хронологична..
Made in Leshten vol.4 e обща изложба с участието на петима художници от новото поколение в изкуството: Никола Цветанов, Боря Шапшалова - BoryaXYZ, Елеонора Едрева, Илджан Исметов - pilci ilci, и Тодор Рабаджийски. Експозицията идва след двуседмична резиденция в планинското село Лещен. Участниците са на възраст между 23 и 37 години. Куратори са Теодора..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg