Поредицата „Студио „Червеното пони“, посветена на Пловдив – Европейска столица на културата 2019, тръгна по идея на колегата Георги Василски миналия декември – за съжаление той не дочака първото издание, което се излъчи от дома на Атанас Кръстев - Начо Културата. Благодарение на усилията на художника Иван Шишков-Шишо – племенник на „кмета на Стария град“ и председател на фондация „Атанас Кръстев“, къщата се поддържа и функционира като музей. „Червеното пони“ пък е името на галерията на открито в двора, наречена на сграфитото вдясно от входната врата, чиито автор е големият пловдивски художник Димитър Киров.
В момента в първата, а може би и единствена у нас подобна галерия, е подредена изложба на Иван Шишков – безброй нюанси на синьото разказват спомени от Мароко и неповторимия град Шефшауен. Чуйте какво каза художникът за сегашната си синя изложба, за предишната – бяла, от Санторини, за следващата, чиито цветове ще определи предстоящото му пътешествие в Нормандия.
До края на годината ще продължат ежемесечните излъчвания на „Артефир“ и „Време и половина“ в поредицата „Червеното пони“ по програма „Христо Ботев“, с които не само подкрепяме пловдивската култура, но и поддържаме жива паметта за Начо Културата, за човека, на когото до голяма степен дължи признанието си днешният Пловдив.
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва 18 представления. Фестивалът ще предложи на шуменската публика и гостите на града богата и разнообразна програма от спектакли на водещи български и международни театрални трупи. Зрителите ще..
За седма поредна година, в навечерието на Международния ден на танца, излиза новият брой на годишното издание за балет, съвременен танц, пърформанс и танцова култура "Списание за танц". На фокус в 120-те печатни страници на изданието е темата за "Нови поколения в танца". В броя намират място интервюта с водещи български и международни хореографи и..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за боклук? Вероятно тези и други въпроси ще си зададат родителите и учителите, които ще заведат децата на поредицата родена от фантазията на Магдалена Митева (режисьор, сценограф и актьор в спектакъла) и..
На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..
Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg