За 12-те години на своето съществуване струнен квартет „Фрош“ си извоюва завиден авторитет. Създаден през 2007 г. в София, съставът започва концертната си дейност с ежегодно участие в цикъла от концерти на БНР – Солистите на радиото. Осъществява редица български и световни премиери, като част от творбите са написани специално за него.
Квартетът е носител е на множество награди, сред които – втора награда на Международния конкурс за австрийска камерна музика – София и първа награда на Академичния конкурс за камерна музика, посветен на Марин Големинов. Квартет „Фрош“ е лауреат на Кристална лира 2015 в категория камерни ансамбли, участва във фестивалите Зимни музикални вечери – Русе, Ambul – София, Звук и връзка – София, Софийски музикални седмици, Мартенски музикални дни – Русе, Дни на камерната музика –Габрово, Аполония, Ars Musica festival в Брюксел, Варненско лято, Зимни музикални вечери Проф. Иван Спасов – Пазарджик.
През 2017 г. „Фрош“ има честта да изнесе откриващия концерт от съвместната програма на Българския културен институт в Москва и музея „Чайковски“, посветена на новата българска музика.
След изключително успешната съвместна изява с Евгeни Божанов – пиано, и Мие Мики – акордеон, на „Мартенски музикални дни“ – Русе, Струнен квартет „Фрош“ отново ще се събере с двамата изпълнители. Техният концерт „Аржентинско танго“ ще бъде на 12 юни, в зала „България“, в рамките на фестивала „Софийски музикални седмици“. Броени дни преди изявата си музикантите от квартета гостуваха в студиото на „Предаване без име“. Чуйте в звуковия файл част от онова, което те споделиха в студиото на „Предаване без име“.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg