Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Поглед от ръба“ с танцьорите Стефани Ханджийска и Коста Каракашян

Стефани Ханджийска и Коста Каракашян в студиото на „Време и половина“
Снимка: Таня Димова

От известно време насам и двамата гледат от ръба. Всеки път телата им са поставени в различна позиция. Придобиват всевъзможни форми. Някои красиви, други не чак толкова. Някои са технични, а други са сякаш извън рамките на естественото. Провокират. Всичко – телата си и тези на другите, пространството около тях, но най-вече тези, които ги гледат. Не е важно какво ще си помислят, важното е просто да си помислят.

Стефани Ханджийска и Коста Каракашян танцуват от петгодишни. Тя започва с балет, той – със спортни танци. Сега и двамата поставят движенията на другите в съвременен танц. Той съвсем скоро завърши Колумбийския университет именно със съвременен танц, а вече се готви и за магистратура, но по Човешки ресурси. Тя е завършила НАТФИЗ, както и обучителната програма за съвременни танци в Dance Port Derida. През есента ѝ предстои да завърши и магистратура в Лондон, а през лятото я очаква участие в хореографската програма на ImPulsTanz като първия български стипендиант от 5 години насам. Стефани е проджект мениджър в IT сферата, но същевременно работи по танцови проекти у нас и в чужбина. Коста пък участва в телевизионни формати, снима се, пише, режисира и използва гласа си за социален активизъм. Познават се от доста време и са работили заедно, но от около две години имат обща мисия – да представят образа на съвременния човек, поставен в естествената му среда. Тази на знакови културно-исторически места в България. Ще го направят чрез изразните средства на танца и тези на седмото изкуство.

„Поглед от ръба“ е сайтспесифик танцов филм, който има за цел да представи културното наследство на България от  новаторска гледна точка. В момента текат усилени репетиции, а след броени дни ще започнат и снимките. В реализацията на филма участва интернационален екип от многообещаващи млади професионалисти – петима танцьори, които ще бъдат поставени в диалог с различните локации, американският композитор Jude Icarus и героите в поредицата ни „Младите в изкуството“ –хореографите и режисьорите на този проект в процес Коста Каракашян и Стефани Ханджийска. Именно на тях отделихме и цялото си „Време и половина“ днес. Чуйте ги!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселин Ранков: Ако започнем да правим изкуство, както дишаме, ще бъдем големи артисти

Веселин Ранков намира гласа си, докато върви мислено из бомбичките прах, които бухват между пръстите на крачетата по пътищата на Добруджа. И оттогава за много от нас е разказвачът. В приказките, в радиопиесите, в аудиокнигите, в образите, в които въплъщава живот не сцената и на екрана. "Така се открива гласът – може би трябва да има..

публикувано на 18.05.25 в 16:25
Албена Тодорова

Албена Тодорова за Мария Вирхов

Най-новото издание на поредицата Poiesis / Polemos, в която един поет представя друг, беше посветено на поетесата Мария Вирхов. Форматът цели да стимулира задълбочения публичен разговор върху българската поезия и поетите от последните десетилетия. Да посвети вечер на Мария Вирхов е избор на поетесата Албена Тодорова, която казва за нея: "Въпреки..

публикувано на 18.05.25 в 12:15
Ненчо Илчев, Станислав Тодоров-Роги, Михаил Вешим и Емил Янев (отляво на дясно)

Светлините и сенките на Сенко

В епизод 591 "Трамвай по желание" прави поклон пред един от големите артисти на народа – фокусникът легенда Мистар Сенко. Най-пълноценният начин за тази почит е новоизлязлата биографична книга на писателя сатирик Михаил Вешим "Мистер Сенко. Един живот на фокус". "През 2025-а се навършват 120 години от рождението на Мистер Сенко. Преди половин век..

публикувано на 18.05.25 в 09:05

Снежана Симеонова представя изложбата "Посоки"

Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

Нова изложба на Павел Койчев

Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..

публикувано на 16.05.25 в 17:40