Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

История и геополитика: Тайните на Втората световна война

БНР Новини
Академик Георги Марков (вляво) и Румен Дечев в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Росица Михова

В предаването „История и геополитика“ (Мултикултурни диалози) на програма „Христо Ботев“ на БНР, единственото предаване за обща история и геополитика в националния ефир, гостува акад. Георги Марков, един от водещите български историци. Темата е Втората световна война. Осемдесет години след началото на тази жестока война, „промени ли се нещо в представата за събитията и личностите в нея“, зададе рамките на разговора водещият Румен Дечев. „Победителите не ги съдят“, припомни акад. Марков констатацията на Екатерина II. Те пишат историята. Все пак една бавна еволюция, започнала през 80-те години на 20 век най-напред в киното, вече не представя всеки немски военнослужещ в преднамерено негативна светлина. Така във филма „Бракът на Мария Браун“ на Райнер Вернер Фасбиндер, разглеждащ житейската драма на едно германско семейство, съпругът – офицер от Вермахта, изправен пред невярната си съпруга, е интерпретиран със съчувствие и дори симпатия.

„В тази война участват милиони германци, има, разбира се, СС-дивизии, но другите германци изпълняват своя дълг и не могат да се считат за нацисти“, посочи акад. Марков. По по-реалистичен начин се интерпретират и причините за войната. Тежките условия, наложени от Версайската система от договори на победените, в голяма степен предопределят избухването на ВСВ, както свидетелстват известният английски икономист Джон Кейнс и френският маршал Фош. „Освобождение“ или окупация представлява навлизането на съветските войски в България, бе друг от разгледаните интересни въпроси.

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Приятели на морето – Бургас" създадоха карта с 28 от най-атрактивните обекти за гмуркане

Водолази от сдружението "Приятели на морето – Бургас" създадоха първата подробна карта с 28 от най-атрактивните обекти за гмуркане, разположени в акваторията от Несебър до Резово. Предаването "Нашият ден" среща своите слушателите с д-р Стефан Миринчев от сдружението, който разказва повече за проекта. Целта е да се подпомогне опознаването на..

публикувано на 21.04.25 в 10:25

В Светлата седмица: Вяра, надежда и изкупление

Православни и католици отбелязват първия ден от Светлата седмица.  Периодът до следващата неделя е наречен така заради светлината на Великден, който тази година съвпадна за двете деноминации на християнството. Осмият ден, с който завършват великденските празници, е свързан с идеята за блажената вечност и преобразения свят, в който няма залез...

публикувано на 21.04.25 в 10:09

Възкресение Христово - победа над смъртта

"Христос възкръсна от мъртвите, като чрез Своята смърт победи смъртта и на ония, които бяха в гробовете живот подари.” Това са словата от Пасхалния тропар, който огласява всички храмове в нощта на Христовото възкресение. Те разкриват неговата същност, благодарение на която ние човеците придобихме живот вечен. От светлината на Неговото..

публикувано на 20.04.25 в 12:21
Епископ Румен Станев, Ана-Мария Кръстева и пастир Данаил Игнатов

Възкресение Христово при католиците и протестантите

И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт.  За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..

публикувано на 19.04.25 в 12:59
Проф. Росен Коларов

Лице назаем…

Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..

обновено на 19.04.25 в 10:59