1905-а година, Рига – това са времето и мястото, в които се развива действието на романа „В сянката на Петльов връх“ от съвременния латвийски писател Освалдс Зебрис. Романът, веднага след публикуването си през 2015 г., е номиниран за литературната награда на Латвия, а през 2017-а е отличен и с наградата за литература на Европейския съюз.
1905-а е годината, която дава на латвийците в някои от най-големите градове от прибалтийските губернии на Руската империя чувството, че е възможно да създадат от затворен етнос – обединена нация. Цената на тази трансформация е висока – пепелища, разрушени семейства, съсипани човешки животи. Лайтмотивът на романа „В сянката на Петльов връх“ не остава само в историческия анализ, а изследва по-скоро пътя на човека към изкуплението – изкачване по серпантините на собствената му съвест в момент на разтърсващи социални събития.
Освалдс Зебрис е един от малкото преведени на български език модерни латвийски писатели. Той е икономист по образование, експерт в областта на връзките с обществеността и комуникациите, копирайтър по професия, баща на три деца. Работата му като журналист, специфичният му стил и език са само мост към литературната му съдба. Още с първия си литературен опит – сборник с разкази – през 2010 година той печели симпатиите на читателите, както и литературната награда на Латвия за дебют. Следва още един роман, също носител на призове.
„В сянката на Петльов връх“ е третата му книга, която е резултат от участието в един мащабен проект по идея на латвийската писателка Гундега Репше. През 2011 година тя вдъхновява издаването на поредица исторически романи за Латвия през 20-и век. Около петнайсет автори са поканени да вземат участие, сред тях е Освалдс Зебрис – още почти дебютант… и това довежда до появяването на неговия роман „В сянката на Петльов връх“.
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg