Когато говорим за млади изпълнители на народна музика, очакваме фактите в биографията да отбележат тяхното специализирано обучение. Съвременността обаче ни предлага интересни щрихи от развитието на днешните музиканти, изменя представите за оформянето им като професионални артисти. И това се потвърждава от цялостното изпълнителско развитие на младата солистка на Националния ансамбъл „Филип Кутев” – Дарина Златкова. Без да се е обучавала професионално, певицата е носител на съвременната народна песен с подчертано присъствие в българската етномузика. При нея липсата на музикално образование не е недостатък, напротив – възможност да търси широки хоризонти за натрупване и усвояване на певчески знания. Вероятно на това се дължи вокалното й усъвършенстване и интересния репертоар от песенни образци. Ако трябва да говорим за стила на Дарина, ще започнем от това – върху основата на традиционни източници, тя създава почти авторски песни, в чиито мелодии се преплита старинния музикален диалект с елементи от модерната звучаща среда; песни, които подчертават широкия гласов диапазон и певческа дарба.
Дарина Златкова е родена в Златоград. От тук интересът към родопските песни е обясним. „Първата среща с народното пеене стана благодарение на моята майка. От нея съм научила голяма част от песните в детските ми години, а семейната среда беше изпълнена с много музика”, казва певицата. Активно се включва в дейностите на местната певческа група към читалището, изявява се по съборите-надпявания. За начало на своята професионална дейност счита участието в Националния конкурс „С песните на Надежда Хвойнева” в с. Левочево, където печели първа награда. Разказва за този вълнуващ момент: „Надежда Хвойнева е моята любима народна певица. В нейния глас съм открила качества, които ми допадат – тембъра, звукоизвличането. Участието в конкурса беше истинско преживяване. Тогава нямах собствен костюм и дъщерята на Хвойнева ми даде костюма на майка си. Цялата тази емоция и наградата, която получих ме накара да открия един нов свят”.
Вече 15 години Дарина е хорист в Националния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев”. С работата в състава певицата овладява класическия сценичен репертоар, изпълнява солови партии в хорови обработки – „Стани ми, майчо, откачи” (обр. Кр. Кюркчийски), „Какво ми се чуе” (обр. Г. Генов) и др. Нейните качества подчертава диригентът на хора Георги Генов: „Дарина Златкова е завършена певица. В развитието си тя постигна широк диапазон, справя се с всякакви партитури и е много ценна за нашия състав. Има универсален глас, с който изпълнява песни и стилове от различни краища на страната. Нейното бъдеще е в нашата музика и тези качества, които притежава й дават възможност да пее всичко”.
Част от своята изпълнителска работа Дарина Златкова посвещава на вокален квартет „Юдит” (заедно с Таня Митева, Ивелина Димова, Юлия Гатдерова) – една сбъдната мечта. Неотдавна издаде солов албум в акомпанимент на китариста Петър Миланов. Just feel (2017) е авторски проект на двамата музиканти, създаден върху традиционни мотиви от непознати родопски песни, достъпни за днешната аудитория. „Знам, че никога не мога да повторя големите родопски певици и нямам това за цел. Харесвам автентичния вид на старите песни, но смятам, че един съвременен стил има своето място. Той не преповтаря, а оставя своята следа”, казва младата родопчанка и добавя – В албума целенасочено включихме образци от сборник, които никой не е записвал до сега. Когато виждам една нотирана песен, най-интересният момент се случва отвъд нотите, тогава влагам душата си. Отвъд нотите се крие моята гледна точка, моето вдъхновение, за което нямам обяснение как се появява и предпочитам така да остане. За въображението много е важно да си представиш и това съм искала – да си представя, да бъда себе си”.
Няма да звучи пресилено ако кажем, че Дарина Златкова е многопластов изпълнител и търсещ творец. През последните години тя е вокалист на група Irfan – популярна етно формация в клубните среди и младежките арт пространства. Електронни публикации отбелязват, че Irfan e една от най-интересните български уърлд-фюжън/етно групи, която преплита звуци и песни от различни култури. Музиката на състава неведнъж е представяна на престижни фестивални сцени по света. В края на 2018 г. излезе четвъртият албум на Irfan – Roots („Корени”). Още в самото заглавие изпъква силното присъствие на Дарина. И тук тя изненадва слушателя с вокални интерпретации и авторски мелодии, основани на българските музикални кодове. Въобще във всички свои изяви Дарина Златкова успява да докосне публиката, а композицията Rusa в новия албум на Irfan дава заявка за един успешен етно хит.
Цялото интервю с Дарина Златкова и нейни изпълнения можете да чуете в звуковия файл.
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg