Представянето на изкуството на швейцарската художничка Терезе Вебер у нас, в галерия „Райко Алексиев“ бе събитие не само от национален мащаб, но и с голям международен отзвук, като израз на високите стандарти на среща с голямо, качествено изкуство. Терезе Вебер идва за втори път в България, запозната е с проявите и на международния хартиен фест, с нейни български колеги, които работят в областта на хартиеното изкуство.
Швейцарската художничка Терезе Вебер е един от най-значимите представители на този жанр. В София тя показа различни форми и посоки на работа с хартията, изразявайки в най-голяма степен нейните възможности. Пластическият й език е изключително богат, някъде хартията въздейства като живопис, друг път като графика, като природни гледки, в друг случай са инсталация и колажи. Нейните пътувания и специализации в Япония, на по-ранен етап, Китай, Далечния изток, Централна Азия и Кавказ са изключителен пример как един задълбочен и търсещ художник преосмисля и трансформира видяното и наученото в своя житейска и творческа съдба като изключителен личен стил. Чуждите култури, в които изучава и познанието на Терезе Вебер и на нашите исторически примери, археологията, използването на изключително богат диапазон от материали и натурални бои, от древността до днес, високите технологии, са една амалгама от постигане на високо, истинско изкуство, което развълнува и привлече нейни български колеги и почитатели.
Терезе Вебер е изключителна не само като художничка, тя е изтъкнат учен в областта на хартията. Резултатите от своите експедиции до Китай, Тибет, Далечния и Средния изток тя публикува през 2004 година в книга под заглавие „Езикът на хартията. Двухилядолетна история“.
В Музея на фотографията в Казанлък днес се открива изложбата "Конвергенция" , включваща живопис и фотография от визуалните артисти Калия Калъчева и Калоян Николов. "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на Калоян Николов и Калия Калъчева, които обединяват усилията си, за да изследват връзката между фотографията и живописта...
Днес от 18:30 часа в софийската Галерия Нирвана се открива изложбата "Портрет" – съвместен проект на художниците Лариса Илиева и Николай Панайотов . Двамата творци представят своите различни гледни точки към портретния жанр, като в творбите си пресъздават както автопортрети и образи на хора от своето обкръжение, така и исторически личности...
От всичко, което се случва около нас и често въпреки нас, някак е трудно човек да на се запита какво право има някой да накърнява нечие чуждо достойнство. Да нанася удари, буквални и преносни, по личността. Особено ако тя е едва формираща се. Темата за домашното насилие, за съжаление, е от темите без срок на годност. Това потриса, стиска за гърлото и..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е индивидуалното тълкуване за свободата и житейските ситуации, които ни ангажират с преразглеждане на дефиницията за понятието. 81 фотографии, видео, аудиоинсталации, автентични предмети и обекти от..
Представлението Behind You e танцов моноспектакъл на Петя Колева-Вучов от трупата на балет "Арабеск". Той превръща голямата сцена в алтернативно пространство. Behind you разглежда връзката между съзнателните и безсъзнателните ни опити. Спомените се сливат и разделят, търсейки пътя си към съзнанието. Способността на човешката психика да "загърбва" и..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg