Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Много обичам думите, много обичам българския език

БНР Новини
Иван Налбантов
Снимка: БГНЕС

Тази година награда „Аскеер“ за цялостен принос към театралното изкуство получи актьорът Иван Налбантов. В предаването „Време и половина“ на програма „Христо Ботев“ с него разговаря Боряна Георгиева. „Трябва да натрупаш много роли, много години, много сценичен прах да погълнеш, за да стигнеш до награда за цялостно творчество“, посочи водещата.

Иван Налбантов се качва на сцената на Военния театър за първи път още като студент през 1963 г. и все пак смята, че признанието трябва да се дава на по-ранна възраст, за да бъде стимул. Пресъздавал е роли от различни епохи, но сам е избрал времето, в което живее. Студент в курса на прочутия проф. Кръстьо Мирски, а днес сам преподавател, Иван Налбантов държи да научи студентите си най-напред на дисциплина. Да закъснееш за представление, имаш оправдание, само ако не си жив, смята известният актьор. За него магията на актьорското майсторство е във вярата, че се променяш, в обличането на костюма. Сред любимите му роли са Найден в „Майстори“ на Рачо Стоянов, Шарл VII в „Света Йоана“ на Бърнард Шоу, Лопахин във „Вишнева градина“ на Чехов.

Иван Налбантов пише и поезия, която също е свързана с театъра. Първата му стихосбирка се нарича „Антракт“. „Много обичам думите, много обичам българския език, сякаш създаден за добър театър“, сподели актьорът.

(Предаването е излъчено за първи път на 22 май 2019 г.)




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05