Във време, когато е рядък „лукс“ да бъдат изпълнявани в концертните зали произведения от български композитори, в програмата за култура на БНР те все още са част от важната мисия на държавната медия. А по традиция петъчната музикална вечер е запазена територия за българското музикално изкуство в различните му проявления – творчество, изпълнителство, фестивали, големи събития. И всичко това по особен начин се преплита в днешния 12 юли – денят, в който е роден големият композитор Димитър Тъпков. Достолепният творец-интелектуалец създаде творби с открояващо се сияние в музикалната ни култура, отличени с награди на авторитетни международни форуми. Изкуството му имаше щастливата съдба да бъде претворявано от великолепни изпълнители, състави и диригенти. Проф. Тъпков беше любимият Учител по инструментознание, оркестрация и композиция в НМА „П. Владигеров“ (след пенсионирането си там и в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив). В най-трудното десетилетие на прехода от 1996 до 2006 г. той стана директор на „Софийски музикални седмици“ и продължи да отстоява високите стойности и значимост на фестивала в музикалния ни живот. Сред важните обществени позиции, които е заемал, ще откроим още и директор на Софийската опера, зам.-директор на Научното обединение по изкуствознание при БАН, ректор на Държавната музикална академия.
Някои изследователи определят стила на композитора като умерен модернизъм. Димитър Тъпков винаги е ценял традицията в българската култура. Витално изследвайки корените ѝ, умело вграждаше своята визия за националното с вещото познаване на музикалните техники на своето време. „Не бих казал, че отстоявам модерен възглед за музиката. Претендирам, че отстоявам мой възглед за музиката, независимо от това какви са модерните течения“ – споделя в едно интервю.
В авторския „радио-концерт“ на композитора ще чуете:
• „Микросимфония“ за струнни инструменти;
• Симфония-бреве „1878“;
• Соната за соло виолончело;
• Соната за соло кларинет;
• „Кантата за мира“ (класирана на първо място „Международната трибуна на композитора“ в Париж – 1976 г.);
• част от „Ритмология“ и „Миниатюри“ върху серия от Албан Берг и образи на Жюл Ренар за голям симфоничен оркестър;
• „Литийна импресия“ за вокална група, струнен оркестър, отделни тастови и ударни инструменти;
• Квартет за флейта, виола, арфа и чембало;
• Концерт за фагот и струнен оркестър.
на 12 юли 2019, петък, от 19.20 часа
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg