Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ричард Клайдерман - романтикът

Снимка: clayderman.co.uk/James McMillan

Книгата за рекордите на Гинес го определя като най-успешния пианист в света.
Записал е над 1600 музикални произведения, продажбите му надхвърлят 90 милиона копия по цял свят, но те са неизмерими с милионите ноти, които изсвирва, превърнали се в звуци от красиви романтични мелодии, носещи радост за слуха и душата.
Родното име на френския пианист е Филип Пажес.
По-късно избира името Ричард Клайдерман за артистичен псевдоним.

Началните му стъпки в музиката идват от баща му, който е бил акордеонист, а на 12-годишна възраст постъпва в Парижката консерватория с пиано.
Преди да направи първият си запис на Балада за Аделин (Ballade pour Adeline), мелодията с която започва успешната му кариера през 1976 г., Клайдерман е акомпанирал на известните френски певци и актьори – Джони Холидей, Тири Льо Люрон и Мишел Сарду.

Репертоарът му е широкообхватен. Изпълнява композиции на класически автори, филмова музика, световни попхитове, джазстандарти, евъргрийни и традиционна музика. Но всички тези жанрови направления, обединени от оригиналният му собствен почерк и забележителна романтичност.
Нека страстните му почитатали, но и всички останали слушатели, заповядат да чуят интерпретациите му на една малка част от океана с музика, завещана на поколенията от френския пианист.

четвъртък, 25 юли, от 11 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53