Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ричард Клайдерман - романтикът

Снимка: clayderman.co.uk/James McMillan

Книгата за рекордите на Гинес го определя като най-успешния пианист в света.
Записал е над 1600 музикални произведения, продажбите му надхвърлят 90 милиона копия по цял свят, но те са неизмерими с милионите ноти, които изсвирва, превърнали се в звуци от красиви романтични мелодии, носещи радост за слуха и душата.
Родното име на френския пианист е Филип Пажес.
По-късно избира името Ричард Клайдерман за артистичен псевдоним.

Началните му стъпки в музиката идват от баща му, който е бил акордеонист, а на 12-годишна възраст постъпва в Парижката консерватория с пиано.
Преди да направи първият си запис на Балада за Аделин (Ballade pour Adeline), мелодията с която започва успешната му кариера през 1976 г., Клайдерман е акомпанирал на известните френски певци и актьори – Джони Холидей, Тири Льо Люрон и Мишел Сарду.

Репертоарът му е широкообхватен. Изпълнява композиции на класически автори, филмова музика, световни попхитове, джазстандарти, евъргрийни и традиционна музика. Но всички тези жанрови направления, обединени от оригиналният му собствен почерк и забележителна романтичност.
Нека страстните му почитатали, но и всички останали слушатели, заповядат да чуят интерпретациите му на една малка част от океана с музика, завещана на поколенията от френския пианист.

четвъртък, 25 юли, от 11 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20