Пъстро и динамично е фестивалното лято тази година. Народната музика и темпераментните български танци събират изпълнители и публика на различни по форма и съдържание събития – фестивали, конкурси, събори. За втори път едно нетрадиционно за подобни прояви място в Западните Родопи посреща гости от различни краища, създава свеобразен празник. Поляните около най-високата гара на Балканите – Аврамово (между Якоруда и Велинград) дават сцена за изява на самодейни състави и обединяват любителите на единствения теснолинеен жп транспорт у нас. Над 360 изпълнители и два пъти повече гости си дадоха среща във второто издание на националния събор „С хорà и песни край релсите тесни“ – очаквано събитие за почитателите на железницата Септември – Добринище, за местните общности и институции, за организаторите от гражданското сдружение, което полага грижи за нейното опазване и популяризиране като местна необходимост и национално богатство. Логично най-изявени са участниците от селищата около теснолинейката с активно присъствие на представители от преходните (според музикално-фолклорните белези) региони – Пазарджишко и Велинградско. От сцената на този млад събор се наблюдаваха разнообразни музикални и танцови изпълнения. Старата традиция е представена от фолклорните групи на няколко пазарджишки села, двугласното пеене на жените от с. Бачево, Разложко и Радуил, Самоковско, ансамбъла за изворен фолклор „Бояна“ от Костандово, групата за източнородопски песни от с. Славеево, общ. Ивайловград, фолклорната група от Момина клисура, гайдарския състав от Чепеларе. В своите две издания съборът на теснолинейката дава изявa на съвременни танцови клубове и индивидуални изпълнители на народни песни – Борис Коцаков, Янко Неделчев, Денис Мухаров и др. Трябва да отбележим и участието на двама самобитни музиканти, които представиха традиционния инструментален стил от Велинградско – Меди Планков (тамбура) от с. Пашови и Салих Кандьов (двоянка) от с. Кандови.
Председателят на гражданското сдружение „За теснолинейката“ Кристиан Ваклинов, определи събитието като истински празник за всички приятели на влакчето и българския фолклор: „Очакваме събора да добива все по-големи измерения като участници и гости. Все повече местните българи да припознават себе си и своя корен тук на ливадите и да бъдем заедно ръка за ръка. Ние обединихме институции в лицето на Община Велинград и Община Якоруда, имаме и подкрепата на БДЖ.“ Организаторите на националния събор си пожелават той да се превърне в дългогодишна традиция.
Репортажи от двете издания на събора край гара Аврамово можете да чуете в звуковите файлове.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg