През 2010 година Велинова участва в два авторски концерта на Петко Стайнов в зала Уайл Карнеги Хол в Ню Йорк и в зала „Милениум” на Кенеди център във Вашингтон, организирани от фондация „Св. Св. Кирил и Методий” и фондация „Петко Груев Стайнов”, със съдействието на Американска фондация за България, Посолството на Република България в САЩ и Българските музикални общества в Ню Йорк и Вашингтон. Адриана Велинова изпълнява избрани произведения от Петко Стайнов с известната оперна прима Стефка Евстатиева.
Соловият си дебют в Карнеги Хол в Ню Йорк Адриана прави с рецитал, организиран от „Музикалните съкровища от България” през май 2014 г.
През 2015 г. Адриана Велинова е номинирана за стипендията Marianne Cornetti за резидент-артист в Оперния театър в Питсбърг, щата Пенсилвания, където изпълнява ролята на Графиня Розина Алмавива в операта „Сватбата на Фигаро” от Моцарт под диригентството на Walter Morales. Оперният критик GeorgeB.Parousпише: „Адриана Велинова, като Графиня Розина, беше изправена пред извънредно трудната задача да „влезе от раз”, тъй като една от великите арии на героинята започва с вдигането на завесата във второто действие - нейната първа поява на сцената, без възможност за загряване в ролята, докато от нея се изисква да даде най-доброто от себе си именно в тези първи кратки минути. В прочутия дует със Сузана (Letter Duet), Адриана пя гладко и с голяма красота на тона. Тя омагьоса с очарование и достойнство, като изигра ролята си така добре, както и я изпълни."
Адриана Велинова е финалистка на международния оперен конкурс Mildred Miller в Питсбърг, Пенсилвания през 2015, където световноизвестното мецосопрано Милдред Милър дава висока оценка на представянето й. През лятото на 2016 Адриана е солистка на Симфония № 14 от Дмитрий Шостакович в Сейжи Озава Хол (Seiji Ozawa Hall) в Tanglewood - лятната резиденция на Бостънската филхармония, където ежегодно се провежда най-престижният фестивал на изкуствата в Америка.
На 29 юни 2019 Адриана Велинова е в ролята на Queen - главната героиня в премиерата на HIPOPERA на известния американскипианист, продуцент и композитор Joel A. Martin. Тази опера съчетава класически оперни форми с джаз, уърлд, хип- хоп грув, устно слово и танц, запазвайки солидна класическа основа. Имаме удоволствието да я срещнем в края на лятото в България и да ви запознаем с нея.
Защо измерва разстоянието между София и Ню Йорк във въздишки, можете да чуете от интервюто в предаването „Артефир" на Българското национално радио.
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg