31-вото издание на Европейския конкурс за млади учени EUCYS 2019, ще се проведе от 13-ти до 18-ти септември в София. Нашата страна е домакин за първи път на престижното състезание. EUCYS дава възможност на младежи от цял свят между 14 и 20 години да представят своите разработки в научната сфера пред известни учени, както и да се запознаят помежду си, да обменят знания и опит.
България участва в конкурса от 1998 г. под егидата на Министерство на образованието и науката и Института по математика и информатика към БАН, които заедно осъществяват идеята за провеждане на състезанието у нас. Очакваме 153-ма участници от 39 държави със 100 проекта. От българска страна отборът ще бъде представен от младите учени Звездин Бесарабов, Андрей Гиздов и Николай Пашов, които ще се състезават в категориите информатика, медицина и биология.
Състезанието ще бъде посетено от специални гости: проф. Питър Литълууд - британски физик и професор в Чикагския университет, който се занимава с физика на кондензираната материя, проф. Григори Кабатянски - професор в Института по проблеми на предаването на информация за Руската академия на науките, проф. Диана Мишкова - професор по история и директор на Центъра за академични изследвания – гр. София и д-р Клеър Лий - пост-докторант в областта на физиката на елементарните частици. Д-р Лий работи в Националната лаборатория „Брукхейвън“ към американското министерство на енергетиката.
Четиримата изтъкнати учени ще вземат участие в дискусия “Научно кафене” на 16-ти септември от 17:30 в зала 11 (зала Люмиер) на НДК. Те ще дискутират темата „Европа през 2050 г.” и ще отговарят на въпроси от публиката, свързани с ролята на науката и технологиите в изграждането на европейското бъдеще.
Съпътстващата програма на научния форум включва Ден на отворените врати на 16-ти септември от 09:30 до 16:00 часа в Интер Експо Център, когато всички желаещи ще могат безплатно да посетят конкурса, да разгледат щандовете на участниците и техните проекти.
Европейският конкурс за млади учени EUCYS 2019 ще завърши на 17-ти септември с аудио-визуален спектакъл „140 BPM”, който се провежда по повод празника на София. Всички участници, посетители и гости на EUCYS са поканени да видят аудио-визуалното шоу, което включва DJ шоу с музика, варираща от фолклор през джаз до класика, както и 3D mapping на важни забележителности, исторически фигури, както и откъси от популярни литературни творби, свързани със столицата. Програмата ще завърши с тържествена заря.
Подробности за програмата и стойността на Европейския конкурс за млади учени EUCYS научаваме от Константин Делчев – докторант в Института по математика и информатика към БАН и заместник национален организатор на конкурса:
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg