Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реализация и сбъднати мечти предлага Геолого-географският факултет на СУ

Доц. Димитър Желев, Ани Костова, Ивайло Младенов и проф. дн Климент Найденов (от ляво надясно)
Снимка: БНР

В Геолого-географския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" всеки може да изследва себе си, изследвайки света. Предаването "Следобед за любопитните" гостува на факултета.

"Нашият факултет е един от най-иновативните в университета, тъй като трансформирахме специалностите си, така че да отговарят на професии на бъдещето, които започват да се оформят. Във факултета даваме възможност на студентите си да мечтаят, да пътуват и да се реализират в различни сфери, които доскоро не бяха пряко свързани с това, което тук изучават. Във всеки мобилен телефон има много география, защото реално технологиите са много напреднали и нашите студенти се обучават именно в тези технологии, така че да могат да боравят с най-новите и съвременни системи. Нашите студенти могат да мислят, да си представят един по-различен свят, могат да бъдат визионери.

Подготвяме тук кадри за цялата администрация в България, а голяма част от завършилите се реализират и в частния сектор, или самите те изграждат свои компании. В Геолого-географския факултет, освен класическите специалности, които са дали основата и при създаването му, се изучават и най-новите неща, свързани с географията. Смея да твърдя, че основата на икономическите стратегии в САЩ се правят от географи.

Географията е в основата на много други неща. Това, с което ние можем да привлечем студенти, е, че ние им даваме възможност за широка реализация, те могат да се реализират във всяка една сфера, която изберат след завършването си, тъй като обучаваме студенти в четири направления – от преподаватели, през изучаващи полезни изкопаеми, премине се през политиките и се стигне до туристическата индустрия. След бакалавърската четиригодишна степен на обучение, ние предлагаме много и разнообразни магистърски програми, а след това докторските програми им дават възможност да се реализират на световно ниво. Географът и геологът са дялан камък и биха могли да се реализират навсякъде, обобщава в предаването "Следобед за любопитните" деканът на факултета проф. дн Климент Найденов.

"Фокусът на нашето обучение е изследването на взаимодействието между хората и природата. Реално ние сме зависими от природата и тя вече е зависима от нас в някаква степен. Точно в тази посока се развиват и изследванията, които правим, защото както преподавателите, така и студентите участват в научни проекти и изследвания. Ако видим програмната политика на Европейския съюз, основният фокус за финансиране е човешкият отпечатък и климатичните промени. В тази връзка нашият факултет е в основата на формирането на големия изследователски център в България и Европейския съюз, за да можем да отговорим на съвременните предизвикателства. Работа има много, но изследователите не достигат.

Геолого-географският факултет е най-пътуващият, защото при обучението на студентите са заложени практики, които са свързани с пътувания и работа на терен, това е свързано и с географията, геологията, геопространствените технологии, туризма. Отделно, нашият факултет се гордее с това, е общностният живот – ние организираме семинари, учебни екскурзии, международни обмени през годините, така че студентите и преподавателите да могат да надграждат своите познания и да изграждат общност. Нашият факултет има съвместни програми и с други факултети на университета – като тези по математика, нови и класически филологии, исторически и биологически, което дава възможност за една интердисциплинарност при обучението", разказва в ефира зам.-деканът доц. Димитър Желев.

Чуйте звуковия файл.

"Именно тук в Геолого-географския факултет аз завърших специалност "Геология", една от най-приключенските пътуващи и предизвикателни специалности. Завършвайки тук и ориентирайки се в направление икономическа геология, тези интереси ме заведоха и в Антарктика.

Трябва да спомена, че това е една от най-старите специалности в университета и съществува от 1946 година, а лекции по геология се водят още от далечната 1891 година. Това, освен че е утвърдена, е и много всеобхватна наука, която изследва от структурите на атома, минерали, фосили, полезни изкопаеми, вулкани или обобщено всичко за нашия дом – Земята. Това, което ми помогна на мен да открия и златото на ледения континент, е и натрупаният опит при обучението, защото тук имаме много добра материална и инструментална база, където могат да се правят различни изследвания на различни типове материали.

В нашата специалност имаме и втора нова бакалавърска програма "Геология и проучване на природни ресурси". Тя се създаде, защото трябва да сме в крак с времето и да обърнем внимание и проучваме всички т. нар. "критични" или стратегически суровини, от които все повече ни зависи животът и без които не може да се развива икономиката. Около нас има различен вид техника, която за своето развитие се нуждае от определени елементи, които изследваме", споделя гл. ас. Ралица Събева.

"Всички аспекти на геоложката наука могат да се научат единствено и само тук в нашия факултет, но аз ще ви разкажа и за романтичната страна на обучението. Тук можете да научите всичко за най-малките частици, които изграждат живата и неживата природа, всичко за движението на континентите, образуването на океаните, т.е. можете да научите всичко от – до. Направлението "Палеонтология и стратиграфия", като подготовка на студентите, е една от най-силните у нас.

Почти всички палеонтолози и стратиграфи, които практикуват професията, са наши възпитаници. Палеонтологията е една дисциплина, която се занимава с останки от различни организмови групи – растения, животни, микроорганизми, които са живели на нашата планета и са запазени като вкаменелости в седиментните скали. Стратиграфията е една дисциплина, която се занимава с пространствено-времевите взаимоотношения на всички скали, които изграждат земната кора. Това доказва, че всички събития, които са се случвали по някакъв начин в геоложкото минало, имат продукти, които са като скални последователности. Така че нашите студенти, като отидат на терен и видят едни скали, могат да разберат кога са образувани те и какви са били процесите, довели до образуването им.

През миналата година ние успяхме да открием едно от най-добре запазените водни влечуги на наша територия, нарича се Мозозавър, който е при нас в музея и тепърва ще разкриваме неговите тайни. Ние го открихме в Стара планина и доказва отново наличието преди много, много години на воден басейн на територията на България. Това доказва, че отново преди много години тук е имало хищници, които са били господарите по тези земи, но след това става така, че те напълно изчезват от лицето на земята, заедно с динозаврите и други водни безгръбначни, което се случва преди 66 милиона години в резултат на катаклизъм", разказва в ефира на предаването "Следобед за любопитните" доц. Дочо Дочев – зам.-декан на ГГФ.

Чуйте звуковия файл.

"Студентите при нас получават знания за системата на туризма на фирмено равнище и териториално, регионално, национално и глобално ниво и имат възможност да се реализират във всички сфери, свързани с туризма. Тук те получават едни интердисциплинарни познания, освен по икономическите, управленски предмети, разширено обучение по география и информационни технологии. 

Туризмът е атрактивна и интересна за младите хора специалност, а тук имаме и опита и традицията за тяхната подготовка. При нас в бакалавърската програма имаме производствен стаж, при който в трети курс един семестър имат възможност да практикуват в реална туристическа организация. Наученото им помага при реализацията", споделя доц. Елена Петкова.

"Самата наука география предполага много пътуване. Аз, като преподавател, мога да кажа, че освен четенето и писането тук се включва и пътуването. Географията е модерна и съвременна наука. Географията е вселена, безкрайно интересна наука и верен ориентир в съвременния динамичен свят. Аз лично я заобичах още от самото начало и при завършването си вече знаех, че именно с това ще се занимавам. Тук във факултета имаме много ерудирани преподаватели – както учени в различни области, така и млади търсещи и любопитни колеги. Географията е любов, свобода, тя е бъдещето", споделя доц. Николай Попов.

Чуйте звуковия файл.

"Технологиите отдавна са залегнали във всички бакалавърски програми при нас в Геолого-географския факултет, като тази, в която те са фокус, е "Геопространство и технологии". В тази специалност студентите изучават онези технологии, с които се изработват карти. Направленията, с които се занимаваме, са сателитно наблюдение на земята с дронове, географски информационни системи. Това се изучава не само при нас, а във всички бакалавърски програми, защото технологиите се развиват, те са бъдещето и ние няма как да избягаме от тях.

Всичко това дава възможност за реализация на нашите студенти в различни сфери, не само свързани с географията. Аз преподавам картография и визуализация на данни, както и сателитното наблюдение на земята, и това, което преподаваме днес на студентите, е актуалното и най-съвременното. Последната дума на техниката са технологиите, с които днешните наши студенти работят. Те получават една реална визия за опазването на околната среда и икономическите процеси, която е технологично подплатена", споделя доц. Евгения Сарафова.

"Международните мобилности са част от студентския живот в нашия факултет през последните години доста интензивно. Нашите студенти по нищо не отстъпват на колегите си от другите европейски държави. Тук те имат възможност по различни програми да посетят други университети, за да направят съпоставка както за процеса на преподаване, така и за своите реални възможности в бъдеще. В нашия факултет си даваме сметка, че всяко следващо поколение е не само технически грамотно, но и се чувстват като граждани на света. Географията се изучава не само в кабинетите, но и на терен", споделя Калоян Цветков, преподавател във факултета.

Чуйте звуковия файл.

"Геолого-географският факултет е място на много възможности, намирам вдъхновение тук. Това е място, където мога да реализирам пълния си потенциал на този етап. Своето бъдеще виждам в работата с млади хора, със студенти и ученици, за да им помогна да открият своя потенциал, да изследват силните си страни, да знаят къде да ги намерят и как да ги използват и как да реализират себе си в работата, която ще изберат. Съветвам ги да следват това, в което вярват, и това, което обичат, да се доверяват на това, което чувстват, и да не се страхуват от провали и грешки в търсенето на своето място. Тук всеки има възможност да изследва себе си, изследвайки света", споделя в предаването Елена Колишева – ръководител на Кариерния център в Геолого-географския факултет.

"Аз след завършването си смятам да остана тук. В момента уча "Регионално развитие", трети курс, във факултета. Стремежът ми е да направя така, че да могат да се развиват и по-малките населени места у нас чрез премахване на различията в различните региони", споделя студентката Мария Картулева.

"Още от гимназията бях се насочил към географията, като трябва да кажа, че преподавателите ми от Първа испанска гимназия ме вдъхновиха да преследвам мечтата си. Географията отваря погледа към света – както природната, така и социално-икономическата география. Изучавам геопространствени системи и технологии, което ми дава възможност и за реализация в бъдеще. Според мен в бъдеще ще управляваме земята чрез софтуера, а за това са необходими много познания", споделя третокурсникът Константин Маринов.

Чуйте звуковия файл.

Снимки – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Леков – от ромската махала в Кюстендил до програма "Христо Ботев" на БНР

Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..

публикувано на 11.04.25 в 15:25
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03