Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдивският куклен театър гостува в София с представление, вдъхновено от японската култура

БНР Новини
Снимка: Пловдив ЕСК 2019

Държавният куклен театър в Пловдив ще представи пред  софийската публика кукления спектакъл за възрастни „Принцът на морето и принцът на земята“. Представлението е създадено специално за програмата на „Пловдив - Европейска столица на културата 2019“ и е вдъхновено от традиционния японски куклен театър Бунраку. Гостуването му е част от Седмицата на японското куклено изкуство: Духът на японската кукла (19.IX. – 28.IX.2019) в Пловдив и София и от юбилейните чествания “30-и Дни на японската култура в България”, организирани от Посолството на Япония в България.

Спектакълът представя преданието за взаимоотношенията между двамата братя от рода Микото - властелини на морето и на земята, разказва за чистата любов между принца на земята и принцесата на океана иза силата на честността, достойнството, всеотдайността…

Класическата японска легенда за любовта, доверието и дадената дума оживява на сцената под режисурата на Елена Панайотова, в екип със сценографката Юлияна Войкова-Найман, хореографа Росен Михайлов и композитора Асен Аврамов. В представлението участват актьорите Наталия Василева, Михаела Андонова, Мария Димитрова, Даниела Тенева, Димитър Николов, Велизар Евтимов, Виктор Бойчев, Румен Караманов и Александър Караманов.

„Принцът на морето и принцът на земята“ може да гледате на 20 септември от 19 часа в театър „Българска армия“. Представлението е подходящо за деца над 8 години и за възрастни.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дванайсет разгневени мъже във Враца

Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..

публикувано на 20.04.25 в 09:51
Ан Апълбаум

Ан Апълбаум за автокрацията в света днес

Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...

публикувано на 19.04.25 в 09:45

Следата Шекспир – образование и бъдеще

За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..

публикувано на 19.04.25 в 08:55

Георги Заркин – писателят и журналист, който не преклони глава

85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..

публикувано на 18.04.25 в 16:27
Марио Варгас Льоса

Преводачката Емилия Юлзари за Марио Варгас Льоса

Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...

публикувано на 18.04.25 в 15:09