Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За изкуството да колекционираш произведения на изкуството

Румен Манов в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

През последните години, когато по някакъв повод се заговори за притежатели на частни сбирки от произведения на изкуството, почти винаги се споменават едни и същи имена на известни колекционери. Един от тях е Румен Манов – почетен гражданин на Кюстендил. За да популяризира красотата и културно-историческото наследство на своя роден град, той написва и издава книгата „Приказка за Кюстендил“.

Румен Манов е историк, лицензиран експерт-оценител на съвременно и старо българско изобразително изкуство и известен дарител. Често споделя, че за своя житейска мисия е избрал да издирва, реставрира и да дарява културни ценности на музеи от цялата страна. Успял е да спаси от забрава и унищожение много ценни документи, икони, произведения на изобразителното изкуството и други предмети, които събира повече от 30 години. Едно от поредните ценните дарения, които Румен Манов предоставя на Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“, е „Житие на Стефан Неманя“ от XV век. И като един от най-големите дарители на Центъра, той е отличен с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ първа степен. Националният исторически музей също е получил ценни негови дарения – три рисувани антични вази от чeрнoфигурeн лeкит oт VІ в.пр.Хр., рисувани в кeрчeнcки cтил, както и лeкит oт ІV в.пр.Хр. и чeрвeнoфигурeн съд за пиене, също oт ІV в.пр.Хр. За своята дейност и дарителство Румен Манов многократно е получавал отличия и благодарствени грамоти, за неговия принос за опазване на културното наследство.

Той е автор и на книгата „Приказка за България“. Целта на нейната поява, двуезично издание на български и английски език – е да привлече обществения поглед към важни моменти от българската история, някои от които за първи път стават известни от страниците на тази книга.

За това дали колекционерството е скъпо забавление и печеливш бизнес, или е патриотична кауза и житейска мисия, разговаряме с Румен Манов, собственик на столичната художествена галерия „Нерон“ и „Будител на годината“ за 2017 г. – нашият гост в това предаване.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За женската сексуалност и за мъжкия поглед към жените

З а женската сексуалност и за мъжкия поглед към жените, поглед, който срещаме върху билбордове, рекламни пана, публични пространства, корици на модни списания и къде ли още не… е разговорът на Еми Барух с Иваша Христова и Анна Папазова. В предаването ще чуете и гласа на Виолета Апостолова - Лети, която показа своята фотографска серия "БЛИЗО И..

публикувано на 01.07.24 в 09:45

Музите завладяват Созопол през юли

Лято, море и различни култури а ще се срещнат в Созопол на 18-ия Международен младежки фестивал-конкурс на изкуствата "Музите" (от 5 юли до 15 юли) . Участниците, програмата и категориите в конкурсната програма представя в "Нашият ден" Яна Георгиева – част от екипа на фестивала. Фестивалът ще бъде открит на 5 юли с пъстро шествие по древните..

публикувано на 01.07.24 в 09:19

Никола Вандов с първа награда за цялостен принос към българския театър

Никола Вандов е първият носител на наградата за цялостен принос към българския театър на Обществото на независимите театрални критици, което е член на Международната организация на театралните критици. Обществото присъди Годишната си награда на уважавания театровед за неговата неизменна преданост и рицарско служене на българския театър, за..

публикувано на 30.06.24 в 12:15

Белият цвят на камъка в изложбата на Иван Русев

Изложбата на Иван Русев "Бяло" в галерия "Арте"  е част от събитията по повод 70-aта годишнина на автора.  Камерната експозиция включва 11 бели каменни пластики, 20 рисунки във вътрешното пространство и няколко по-големи скулптури в откритото пространство на галерията. Обединяващото е белият цвят на камъка и мощната творческа енергия на автора...

публикувано на 30.06.24 в 08:50

Граф Дренски – безделник по душа

В книгата си "Граф Дренски – безделник по душа" Траян Антов представя коктейл от лични спомени, шеги и закачки, разкази за остров Бали и Виетнам и опити за сериозни разсъждения. На страниците се мяркат негови роднини и Румен Урумов, Елисавета Багряна, Елена Бобевска, Таню Киряков, Пламен Димитров, Дора Габе, Тома Спространов, Весел Цанков, Ники..

публикувано на 29.06.24 в 12:35