През последните години, когато по някакъв повод се заговори за притежатели на частни сбирки от произведения на изкуството, почти винаги се споменават едни и същи имена на известни колекционери. Един от тях е Румен Манов – почетен гражданин на Кюстендил. За да популяризира красотата и културно-историческото наследство на своя роден град, той написва и издава книгата „Приказка за Кюстендил“.
Румен Манов е историк, лицензиран експерт-оценител на съвременно и старо българско изобразително изкуство и известен дарител. Често споделя, че за своя житейска мисия е избрал да издирва, реставрира и да дарява културни ценности на музеи от цялата страна. Успял е да спаси от забрава и унищожение много ценни документи, икони, произведения на изобразителното изкуството и други предмети, които събира повече от 30 години. Едно от поредните ценните дарения, които Румен Манов предоставя на Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“, е „Житие на Стефан Неманя“ от XV век. И като един от най-големите дарители на Центъра, той е отличен с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ първа степен. Националният исторически музей също е получил ценни негови дарения – три рисувани антични вази от чeрнoфигурeн лeкит oт VІ в.пр.Хр., рисувани в кeрчeнcки cтил, както и лeкит oт ІV в.пр.Хр. и чeрвeнoфигурeн съд за пиене, също oт ІV в.пр.Хр. За своята дейност и дарителство Румен Манов многократно е получавал отличия и благодарствени грамоти, за неговия принос за опазване на културното наследство.
Той е автор и на книгата „Приказка за България“. Целта на нейната поява, двуезично издание на български и английски език – е да привлече обществения поглед към важни моменти от българската история, някои от които за първи път стават известни от страниците на тази книга.
За това дали колекционерството е скъпо забавление и печеливш бизнес, или е патриотична кауза и житейска мисия, разговаряме с Румен Манов, собственик на столичната художествена галерия „Нерон“ и „Будител на годината“ за 2017 г. – нашият гост в това предаване.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg