Да научиш повече за ромската култура се оказва една нелека задача, но платформата за социално ангажиране Fine Acts не се бои да я предприеме. След като през 2017 година къщите на ромите на ул. „Градините“ в София са разрушени, а хората, живеещи в тях остават бездомни, Fine Acts решават да предприемат акция, чрез която да покажат лицата им в плакати сред руините.
Не след дълго обаче проектът Inside Out Sofia навлиза още по-надълбоко в света на ромите. Днес в сайта на платформата могат да бъдат разгледани портретите на ромските артисти, които прославят България. Рядко чуваме за тях, а дори и да чуем нещичко, информацията, че тези успехи се дължат на таланти от ромски произход, често остава скрита за нас. В някои случаи, защото рядко допускаме, че това е възможно, в други, защото самите те крият произхода си. Една от причините е отхвърлянето и дискриминацията, с които могат да се сблъскат.
Идеята на портретите и кратките истории към тях е да ни разкажат не просто за таланта на тези хора, но и за тяхната амбиция, воля и дух. Красивите илюстрации целят да ни представят лицата на тези артисти, повечето от които и до днес остават скрити, както и да ни запознаят с имената им, за да не бъде отговорът на въпроса „Можете ли да назовете един артист от ромски произход?“ отрицателен.
Посветихме цяло едно „Време и половина“ на това да разберем защо забравяме за тези артисти. Светла Баева от платформата Fine Acts, както и илюстраторките Борислава Караджова и Михаела Караджова ни помогнаха в търсенето на отговорите.
Сестри Караджови работят с платформата Fine Acts по различни социални проект, сред които е и създаването на първата у нас книга за сексуалното образование – „В като Вагина“. А Борислава е и създателят на красивите ромски портрети, за които можете да научите повече в звуковия файл.
Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg