Да научиш повече за ромската култура се оказва една нелека задача, но платформата за социално ангажиране Fine Acts не се бои да я предприеме. След като през 2017 година къщите на ромите на ул. „Градините“ в София са разрушени, а хората, живеещи в тях остават бездомни, Fine Acts решават да предприемат акция, чрез която да покажат лицата им в плакати сред руините.
Не след дълго обаче проектът Inside Out Sofia навлиза още по-надълбоко в света на ромите. Днес в сайта на платформата могат да бъдат разгледани портретите на ромските артисти, които прославят България. Рядко чуваме за тях, а дори и да чуем нещичко, информацията, че тези успехи се дължат на таланти от ромски произход, често остава скрита за нас. В някои случаи, защото рядко допускаме, че това е възможно, в други, защото самите те крият произхода си. Една от причините е отхвърлянето и дискриминацията, с които могат да се сблъскат.
Идеята на портретите и кратките истории към тях е да ни разкажат не просто за таланта на тези хора, но и за тяхната амбиция, воля и дух. Красивите илюстрации целят да ни представят лицата на тези артисти, повечето от които и до днес остават скрити, както и да ни запознаят с имената им, за да не бъде отговорът на въпроса „Можете ли да назовете един артист от ромски произход?“ отрицателен.
Посветихме цяло едно „Време и половина“ на това да разберем защо забравяме за тези артисти. Светла Баева от платформата Fine Acts, както и илюстраторките Борислава Караджова и Михаела Караджова ни помогнаха в търсенето на отговорите.
Сестри Караджови работят с платформата Fine Acts по различни социални проект, сред които е и създаването на първата у нас книга за сексуалното образование – „В като Вагина“. А Борислава е и създателят на красивите ромски портрети, за които можете да научите повече в звуковия файл.
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg