Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сбогуваме се с Любомир Левчев

Снимка: БТА

Днес от 10 часа в Централното фоайе на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ започва поклонението пред тленните останки на поета Любомир Левчев.

Аз, който не избягах от Помпей

Смъртта е тайнство. Страх… Но край – едва ли.
Земната люлка в пустотата ме люлей.
И чувам сферите кристалните сигнали
аз, който не избягах от Помпей.

Преди разкопките да ме разкрият
свит като ембрион, тих, вкаменен
аз просто устоях срещу стихиите.
И забравимото се вкопчи в мен.

Аз гледах как вий бягате надолу
към лодки и спасителни лъжи.
Окрали храмовете, вий се молехте
грехът на чужда памет да тежи.

Човеци. Зверове… Изчезна всичко.
Как хубав бе пустинният Помпей!
При мен останаха две-три тревички.
И слава допълзя като злодей.

Смениха Бог. Проучиха Вулкана.
Градът развратен станал е музей.
И само аз при себе си останах
аз, който не избягах от Помпей.
                                             
1994

Любомир Левчев е български поет и писател, деятел на изкуството и културата, общественик. Роден е в Троян на 27 април 1935 година. Работил е в Националното радио през годините, когато то носи името Радио София, и във вестник „Литературен фронт“. Председател е на Съюза на българските писатели от 1979 до 1988. Бил е първи заместник-председател на Комитета за култура.

Левчев е член на Европейската академия за наука и изкуство и на Световния съвет на мира. Автор е на 30 поетични книги, три романа, есета, сценарии за филми. Първата му стихосбирка „Звездите са мои“ е публикувана през 1975 година. Любомир Левчев е сред най-превежданите български писатели – 58 негови книги са издадени в 36 страни по света. Той е в основата и на провежданите у нас Световни писателски срещи.

Сред наградите, званията и отличията на поета Любомир Левчев са Златен медал за поезия на Френската академия. Той е носител на званието Рицар на поезията (1985), на Голяма награда на института „Александър Пушкин“ и на Сорбоната (1989).

През  2010 година получава „Златен венец“ на Стружките вечери на поезията. През 2008 г. му присъждат националната награда „Христо Г. Данов“ за цялостно творчество. За „изключително големи заслуги към България, за развитие и популяризиране на българското изкуство и култура“ поетът Любомир Левчев е награден от президента Георги Първанов с орден „Стара планина“ първа степен.

Големият български поет почина на 25 септември на 84-годишна възраст.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29