Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Димитров: Винаги една от целите на Сметната палата е да възбуди обществен дебат

Висококачествената публична услуга, която извършва БНР, трябва да се постига с минимален разход на ресурс

БНР Новини
Проф. Валери Димитров
Снимка: БГНЕС

Народното събрание възложи на Сметната палата да извърши одит за съответствие при финансовото управление на Българското национално радио за периода от 1 януари 2017 г. до 30 септември 2019 г. В „Нашият ден“ коментар направи проф. Валери Димитров, автор на сегашната законодателната уредба, съобразно която функционира Българската сметна палата, и един от първите нейни председатели:

„Зависи от вида на одита – неговата цел и обхват. Тъй като това е одит, възложен от парламента, трябва да се дефинира ясно видът на одита. Сметната палата може да извършва няколко вида одити. Въпросът е какъв одит е възложил парламентът на Сметната палата. Дали това е т.нар. "одит на финансовото управление", който обичайно се свързва с проверка на бюджет, с проверка на управление на имущество, с проверка на обществени поръчки. Това е одит за спазване на правилата, казано най-просто, за спазване на закона, на договорите и на всички правила. Другият вид одит е "одит за изпълнението" и той е за ефективност, ефикасност и икономичност при управлението на този бюджетен ресурс, предоставен на БНР." 

Проф. Димитров смята, че и от двата одита има смисъл и че трябва да се види цялостно как се изразходва публичният ресурс, предоставен на БНР: 

"Всяка бюджетна организация, която има сравнително голям бюджет, заслужава да ѝ бъде направен одит на изпълнението, защото трябва да се види ефективността и ефикасността при изразходването на публичния ресурс – какво се постига с бюджета и другите ресурси на БНР, какъв е общественополезният резултат? В публичния сектор трябва да се види доколко тази институция оправдава своето съществуване. БНР не е частен оператор, той е уникален оператор и затова е трудна задача. Трябва да има добре формулирани индикатори, с оглед на обществената функция на Националното радио. Обичайно такива одити траят доста време. В някои държави до 1 година."

"Това означава обществото да има високо доверие на БНР. Там да има уникални публични услуги, които комерсиалните медии не оказват. Висококачествената публична услуга, която извършва Радиото, трябва да се постига с минимален разход на ресурс. С малък ресурс трябва да се постига голям резултат", подчерта проф. Димитров. Той допълни, че Сметната палата дава препоръки, които трябва да бъдат изпълнени. Целта на тези препоръки, които са публични, е да се подобри управлението, да се подобри спазването на правилата, да се подобри отчетността, казано най-общо."

Винаги една от целите на Сметната палата е да възбужда обществен дебат, акцентира Валери Димитров. "Тъй като докладите ѝ са публични, може да възбуди и публичен, и парламентарен дебат. Разбира се, потребителите на този доклад са парламентът, СЕМ, политиците, широката общественост."

Сметната палата има и санкционни правомощия, но фокусът при одитите е свързан винаги с препоръки за подобряване на управленската дейност", подчерта проф. Димитров в предаването на „Христо Ботев“ „Нашият ден“. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31