Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Димитров: Винаги една от целите на Сметната палата е да възбуди обществен дебат

Висококачествената публична услуга, която извършва БНР, трябва да се постига с минимален разход на ресурс

БНР Новини
Проф. Валери Димитров
Снимка: БГНЕС

Народното събрание възложи на Сметната палата да извърши одит за съответствие при финансовото управление на Българското национално радио за периода от 1 януари 2017 г. до 30 септември 2019 г. В „Нашият ден“ коментар направи проф. Валери Димитров, автор на сегашната законодателната уредба, съобразно която функционира Българската сметна палата, и един от първите нейни председатели:

„Зависи от вида на одита – неговата цел и обхват. Тъй като това е одит, възложен от парламента, трябва да се дефинира ясно видът на одита. Сметната палата може да извършва няколко вида одити. Въпросът е какъв одит е възложил парламентът на Сметната палата. Дали това е т.нар. "одит на финансовото управление", който обичайно се свързва с проверка на бюджет, с проверка на управление на имущество, с проверка на обществени поръчки. Това е одит за спазване на правилата, казано най-просто, за спазване на закона, на договорите и на всички правила. Другият вид одит е "одит за изпълнението" и той е за ефективност, ефикасност и икономичност при управлението на този бюджетен ресурс, предоставен на БНР." 

Проф. Димитров смята, че и от двата одита има смисъл и че трябва да се види цялостно как се изразходва публичният ресурс, предоставен на БНР: 

"Всяка бюджетна организация, която има сравнително голям бюджет, заслужава да ѝ бъде направен одит на изпълнението, защото трябва да се види ефективността и ефикасността при изразходването на публичния ресурс – какво се постига с бюджета и другите ресурси на БНР, какъв е общественополезният резултат? В публичния сектор трябва да се види доколко тази институция оправдава своето съществуване. БНР не е частен оператор, той е уникален оператор и затова е трудна задача. Трябва да има добре формулирани индикатори, с оглед на обществената функция на Националното радио. Обичайно такива одити траят доста време. В някои държави до 1 година."

"Това означава обществото да има високо доверие на БНР. Там да има уникални публични услуги, които комерсиалните медии не оказват. Висококачествената публична услуга, която извършва Радиото, трябва да се постига с минимален разход на ресурс. С малък ресурс трябва да се постига голям резултат", подчерта проф. Димитров. Той допълни, че Сметната палата дава препоръки, които трябва да бъдат изпълнени. Целта на тези препоръки, които са публични, е да се подобри управлението, да се подобри спазването на правилата, да се подобри отчетността, казано най-общо."

Винаги една от целите на Сметната палата е да възбужда обществен дебат, акцентира Валери Димитров. "Тъй като докладите ѝ са публични, може да възбуди и публичен, и парламентарен дебат. Разбира се, потребителите на този доклад са парламентът, СЕМ, политиците, широката общественост."

Сметната палата има и санкционни правомощия, но фокусът при одитите е свързан винаги с препоръки за подобряване на управленската дейност", подчерта проф. Димитров в предаването на „Христо Ботев“ „Нашият ден“. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоанна Елми

Цензурата е нещо различно от това да кажеш, че определено твърдение не е вярно

С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..

публикувано на 10.01.25 в 17:00
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35