Започва парламентарният дебат за забраната на ферми за кожи у нас. Предстои гласуване в две комисии: комисия по земеделието и храните (КЗХ) и комисия по взаимодействие с неправителствените организации и жалбите на гражданите (КВНОЖГ).
Вносителите на промените в Закона са 13 депутати от различни парламентарни групи.
В същото време пред сградата на бул. "Дондуков", откъм служебния вход, в четвъртък ще се проведе демонстрация на привърженици на забраната на ферми за добив на ценни кожи. Демонстрацията се организира от Националната гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи в България (НГИ)*. Доброволците на инициативата ще бъдат гласа на животните, гласа на стотиците хиляди норки в двете български ферми за кожи, които през ноември само след 7 месеца живот ще бъдат убити в газови камери за задоволяване на човешката суета. Доброволците на НГИ настояват от години тази жестокост да спре.
Демонстрантите се събират, за да покажат, че подкрепят внесения законопроект и настояват тяхната воля и тази на още над 50 000 души, подписали се под инициативата за забраната, да бъде чута. Светослав Чекелев, представител на организаторите, споделя: „Тази демонстрация и всички, които предстои да проведем по време на дебатите, са с цел да подкрепим депутатите, които защитават забраната.
Така ще покажем, че наблюдаваме внимателно целия процес – всяка една дума, всяка една реакция. Искаме да разберем кои ще са онези депутати, които ще се опитат да попречат на забраната и по този начин ще одобрят продължаващото страдание на животните във фермите за кожи“.
За причините за демонстрацията пред сградата на Народното събрание на бул. "Дондуков" и някои следващи събития на НГИ научаваме от Петя Алтимирска, председател на Инициативния комитет на Националната гражданска инициатива за забрана на добива на ценни кожи в България.
На 4-ти октомври отбелязваме Световния ден на животните. Доброволците на КАЖИ (Кампании и активизъм за животните в индустрията)** използват този повод, за да обединят усилия за създаването на един по-справедлив към животните свят. В този дух КАЖИ организира първото ежегодно благотворително събитие: „Бягане за животните“. То ще се проведе в Борисовата градина в събота, 5 октомври, а дължината на трасето е 5 км.
Средствата от бягането ще бъдат използвани за кампаниите, които КАЖИ провежда за защита на животните. В момента основната кампания на КАЖИ е за забрана на фермите за ценни кожи у нас и информиране за неетичния произход на продуктите от ценни кожи. Със събраните средства ще бъде подкрепена и работата на Националната гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи.
Изисквания за участие в Бягането за животните са само три:
• да обичате животните;
• да обичате спорта;
• да сте готови да се изморите за добра кауза.
В бягането няма възрастови ограничения, приключението е за всички, за малки и големи, можете да се включите и с домашните си любимци. Ако те обичат да бягат, разбира се.
Сборният пункт в събота за подкрепящите животните е езерото „Ариана“ в Борисовата градина в 10.00 ч., а бягането започва в 11 ч.
5 км на 5-и октомври за животните – бягайте за каузата на животните.
* НГИ – Националната гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи е създадена на основание Закона за прякото участие и местното самоуправление. Основана е през март 2018 г. Кампанията за събиране на подписи за инициативата за изменение и допълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност се проведе от 24 март до 22 юни 2018 г. Чрез нея бяха събрани и внесени в Народното събрание над 51 хиляди подписа на граждани в подкрепа на забраната на ценни кожи.
** КАЖИ (Кампании и активизъм за животните в индустрията) е организация с нестопанска цел, която разчита на дарения, за да води кампании ефективно. Фокусирана върху кампанията за забрана на фермите за ценни кожи в България – норки, лисици и други. КАЖИ провежда и планира още много кампании за защита на животните.
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Чуйте предаването от звуковия файл. Снимки – Мария Мира..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg