Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българка изнесе доклад на международна конференция в Лондон за авторските права в библиотеките

Анжела Димчева
Снимка: Димитрина Кюркчиева

През последните два месеца Анжела Димчева, поетеса, журналист и литературен критик, работи активно за популяризиране на българската литература в две европейски държави. Наскоро тя се завърна от Лондон, където взе участие в 13-ата международна конференция, посветена на авторските права в библиотеките. Припомняме, че при предишни гостувания в „Артефир“ на програма „Христо Ботев” Анжела Димчева ни запозна със същността на директивата PLR (Public Lending Right), след своите участия на подобни конференции в Загреб, Лисабон и Талин.

Три броя от най-новата ѝ поетична книга билингва „Дубльор за Ада“ са депозирани в Британската библиотека, а още 20 броя бяха подарени на писатели от 15 държави – участници във високия форум. Някои от стихотворенията в луксозното томче са плод на 30-дневна писателска резиденция в шведския град Стрьомстад, където авторката бе поканена през август.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертът "Здравей, лято" в Търговище – музика и традиция

Днес в Търговище ще се състои концертът "Здравей, лято" с участието на Представителния женски хор "Златна лира" и Духовия оркестър "Васил Абрашев" към Общината. Тази съвместна изява е традиционна за съставите и е посветена на Еньовден. Представяме ви разговор с диригента на духовия оркестър д-р Росица Вълева, проведен от редактора ни Теодора..

обновено на 23.06.25 в 13:37

Плевен става сцена на Международния театрален фестивал "Школа"

В Плевен днес започва Международният театрален фестивал "Школа" в Драматично - куклен театър "Иван Радоев" . Повече за програмата разбираме от директора на театъра Димитър Кабаков. Слушайте!

публикувано на 23.06.25 в 13:15

4-то издание на фестивал "Киноваканция"

Събитието представя селекция от нови български пълнометражни, късометражни и анимационни филми, както и срещи с екипите на част от тях. Фестивалът ще бъде открит с прожекция на филма "Клас 90" на режисьора Бойко Боянов, след което зрителите ще имат възможност да се срещнат с част от създателите му. Възможност за среща с хора от филмовите екипи..

публикувано на 22.06.25 в 07:17
Цветан Андреев (вляво) и Емил Янев

Последно повикване в "Трамвай по желание" без утешителна награда

В епизод 595 "Трамвай по желание" среща своята публика с изгряващата поп-рок група "Последно повикване" и нейнят фронтмен Цветан Андреев. Първият албум на поп-рок групата "Последно повикване" излезе през май. Освен албума, музикантите заснеха и видеоклип към пилотния сингъл, с участието на Филип Аврамов и Мая Бежанска, а наскоро всичко това бе..

публикувано на 21.06.25 в 16:10
Васко Мавриков и Розита Еленова

Творчеството пази децата на България

За втора поредна година програма "Христо Ботев" излъчва директно от сцена кино "Кабана" в София откриването на Четвъртото издание на Workshop Еленов. Събитието е в памет на обичания от няколко поколения актьори и публика – театралният педагог Димитър Еленов. През 2025-а каузата на фестивала е обръщението към младите хора да заменят агресията с..

публикувано на 21.06.25 в 13:59