По света има много музеи. Сред дългата поредица от класически музеи на изобразителното изкуство и тематичните, като тези на литературата, на музиката, на мебелите и мемориалните, посветени на известните личности, а също и на шапките, на часовниците, на ретроавтомобилите… съществуват всякакви други, които понякога може да изненадат и най-освободеното въображение. Музеи, в които са събрани артефакти и документи, представящи почти всички социални дейности на човека – музеи на секса и на канабиса, на погребалните ритуали, музеи на средновековните мъчения, музеи на татуировките, на обувките, на дамските чанти, на храната и още и още…
Но има и такива музеи, в залите на които посетителите ще открият също любопитни истории, но с дъх на омайни аромати и романтични мечти – сбъднати и несбъднати… Това е усещането, което предлагат музеите на кафето по света.
Може би около тази напитка се носят най-много и най-разнообразни легенди, което я прави, заедно с вкусовите ѝ качества, една от най-известните и предпочитани векове наред. Изследователите на историята на кафето считат, че началото на кафеената „инвазия“ е през XVI век. Имало е години, през които консумацията на кафе е била забранена. Но за кратко! И оттогава неговото разпространение по света не спира. Кафето вдъхновява и творците. Дори Йохан Себастиан Бах създава музикално произведение, посветено на кафето. В началото на XVIII в. той написва „Кантата за кафето“.
За да ни разкажат за някои музеи на кафето и историята на кафето, в това предаваме ни гостуват младите баристи Саня Кисьова и Никола Кирилов.
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
Петима поети, писатели и преводачи – Иванка Могилска, Мирослав Христов, Виолета Радкова, Ангел Игов и Йордан Радичков-внук, споделят литературните си асоциации с Коледните празници. Какво четем по празниците? Остава ли ни повече време за четене? За пазара, който се прицелва в очакванията и надеждите ни, за късите декемврийски дни,..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg