Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой излага в Европа, че ГЕРБ е демократична и проевропейска и че ДПС е либерална партия?

Бойко Станкушев: У нас раздават такова правосъдие, за каквото им се плати или нареди

С темповете, с които се влошават, нещата са много далеч от точката на обръщане

Снимка: БГНЕС

Колко политици и висши държавни служители в България са осъдени по обвинения за корупция и какво се случва с някои забравени разследвания според шестия доклад на Антикорупционния фонд (АКФ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Бойко Станкушев, директор на АКФ.  

"Антикорупционни институции, 2024 година: ново начало"

"Любопитно е да се припомни, че заглавието на предишния ни доклад за 2023 година беше "Антикорупционни институции: точка на замръзване". И сега въпросът е, след като вече се е стигнало до точка на замръзване, новото начало какво означава?

В България не се прави нищо или почти нищо, първо, заради нежелание на призваните за това институции да търсят корупция по високите етажи на властта, и второ, защото все по-голяма част в тези институции, прокуратура, КПКОНПИ, което е разделено вече на две, се попълват от хора, които буквално са с подарени дипломи, т.е. те нямат експертиза, те нямат компетентност. Т.е. едните нарочно нищо не правят, а другите и да искат не могат да правят, но резултатът е лош.

Напоследък си мисля, че дори нищо да не се променя, ние пишем история. Всичко това остава и някой ден ще бъде извадено от по-съвестни, по-достойни и национално отговорни хора в различните институции и власти и те ще търсят отговорност.

За годината, която анализираме, имаше две големи политически сътресения. Разпадът на коалицията, в която бяха ГЕРБ и ПП/ДБ, и разцеплението на ДПС. Тогава настъпи оживлението в институциите и те, забележете, започнаха да преследват само тези, които са паднали от кораба, т.е. политици, които вече не са в Сглобката, главно от ПП и ДБ. Второ, започнаха да преследват политици и кметове, които останаха на страната на Доган."

 Реалната картина на корупцията по високите етажи на властта си остава скрита

"Черна нощ. Остава скрита, защото дори когато се водят наказателни производства, те очевидно не отразяват същинското състояние на корумпираност на публичния сектор на високо ниво, за много, много милиарди. Само ако събираме милиардите течове, ще разберем защо няма пари за здравеопазване, за образование, за пенсии и т.н. Тук е моментът да кажа, че никоя от всички авторитетни международни организации в Европа не е отрекла нищо от това, което виждат. Напротив, ползват нашите данни и те, казват ми, така е, така е. Какво става обаче после в ЕК, в ЕП, където би трябвало да се мониторира поведението на България от гледна точка на корупция, никой не може да каже. 

Замазват се нещата, защото ние сме им необходими в различните формати и политически семейства, и това е една много гадна и лицемерна игра на солидарност и на европейска хармония, че има в България лидери на политически партии, за които е ясно, че са абсолютни престъпници."

Част от примерите

"Любим пример ми е разширяването на Газохранилището в Чирен. Какво се случи с този казус? Очевидно, по едно време европрокурорката Теодора Георгиева почнала да подава сигнали, но това в един момент беше потушено, и в момента нищо не се работи по този случай. Ако е укоримо нейното поведение, ако тя е влязла в някаква такова престъпна симбиоза с човек като Петьо Еврото, който очевидно е на върха на организирана престъпна група, защо никой нищо не казва? В България има много институции, които биха могли. Не е само двата клона на новото КПКОНПИ или прокуратурата. Имаме и ДАНС, нали, защото тук става дума за национална сигурност, за европейска сигурност, защото при тежки сътресения политически, глобални в региона или в света, кой ще каже защо нямаме достатъчно резерв от акумулиран газ в хранилището? Но, нищо, абсолютно нищо.

По същия начин адхок прокурора Даниела Талева, която започна уж да разследва дали има, или няма евентуална съпричастност на в момента и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов към престъпната организация "Осемте джуджета". Обаче пак нищо не научихме. Не казват, че има съпричастност, не казват и че няма съпричастност. Нищо. И какво се прави? Чака се да мине давност в повечето случаи."

Съдебната реформа

"Оказва се, че беше доста безсмислена, защото Висшият съдебен съвет си стои с изтекъл мандат. Едни и същи хора, които са причина за катастрофата на съдебната система в момента, са във Висшия съдебен съвет. Как ние да допуснем дори и да си представим, че те ще извършват някаква реформа? Стои си и шефът на бившето КПКОНПИ, разделена на две, Антон Славчев, и целият състав там.

Може ли тези хора, които би трябвало да бъдат разследвани за това, което не се е случило, защото съдебната система е работила лошо, и всички знаем, че дълбоката държава допусна да има паралелно правосъдие, може ли тези хора да са все още по местата си? Защото те раздават такова правосъдие, за каквото им се плати или нареди, защото те се ползват с протекции от най-първите хора в държавата. Нищо не се е променило. Така са измислени, че нищо да не се случва и когато няма натиск отдолу, няма достатъчно гражданска енергия, така ще си и останат."

Политическите партии у нас

"В основата, в генезиса на българските партии, все още, в огромна степен, включително и в тези, които се водят демократични, проевропейски, евроатлантически и т.н., е заложена тази семка на Държавна сигурност, защото те са създадени в лабораториите на БКП и Държавна сигурност. Та са техните наследници. Единственото, което ги интересуваше от 1989-1990 година досега, е как да си запазват икономическата сила, икономическата неприкосновеност на техния материален, луксозен, хубав свят, в който, без да правиш нищо, можеш да живееш много добре. Е, разбира се, трябва да си обслужващ персонал на някой, който не се вижда с просто око." Аз целият този пример го дадох, защото вие казахте, че без помощта на гражданска активност, няма как нищо в България да се проникне с гражданите.

Мисля, че един от проблемите е, че ако на гражданите им бъде обяснено, че всъщност тези схеми бъркат в джоба им директно, може би ще се събуди гражданска енергия, но и това не се случва. Защото в края на краищата, дори да си политик в опозиция, никой не ти пречи да говориш простичко, така че да те разберат. Крайно време е тези хора, които по-скоро бихме могли и да припознаем като демократи, да си сменят начина на говорене към гражданите и да излязат от техния си балон, и да обясняват простичко нещата на хората.

Нашият доклад казва, че има една буквално каста, която е от политици, магистрати, такива затворени общности, кръгове, където реално са центровете, които дърпат конците в страната.

Голямата част от тия хора, които се назовават политици и са видимо лидери, всъщност не те решават нещата. Нещата се решават от хора, които са интелигентни, алчни, обаче и подготвени, които десетилетия наред са си плели кошницата и сега използват голяма част от тези политици, магистрати и всякакви там по институциите.

Това не са само такива, които навремето им викахме "червени капиталисти". Дали им там куфарчетата... Има и други, които са се интегрирали помежду си, използвайки това, че като натрупаш много пари, никой не те пита откъде са. Вече можеш да си позволиш да си плащаш услуги, да си купуваш хора, да си купуваш лидери, да си купуваш кметове. Може да си купуваш информация, може дори да си купуваш добронамереното отношение на западни политици.

Аз съм сигурен, че ще дойде ден, когато ще излязат разкрития за корумпирани европейски политици, които са влезли в мръсни долни симбиотични връзки с разни български. Буквално са накупени, напазарувани. Интересно е, кой излага в Европа, че ГЕРБ е демократична и проевропейска? Кой излага на либералите в Европа, че ДПС е либерална партия? На тези въпроси трябва да почне да се отговаря. Защото това, което ме притеснява, е, че безкритично, даже с ентусиазъм, идват тук и подкрепят хората, които са в основата на този дефицит на справедливост, морален разпад и беднотия.

В целия този европейски конструкт може нещо там да приветстваш, да съветваш, да неглижираш някои неща, но никой не те кара да идваш тук да играеш предизборни хорá по време на кампании."

Гражданите в България – възможно решение?

"Гражданите трябва да си създадат собствени структури, платформи. Гледах изследване на наш известен професор-психолог, който от години анализира пасивността на тези около 60-65%, а понякога 70% негласуващи. И се оказва, че това изобщо не са хора, които са неграмотни, много бедни, хейтъри и т.н. Сред тях има много качествени хора. Като се отговори на въпроса "Защо те не вярват и не гласуват", тогава ще тръгнат нещата. 

Много компромиси се правят. Първопричината за това да сме такава държава, с такова управление, с такива псевдолидери е, че базата на социума не разбира какво прави, когато сочи кой да отиде там горе в политиката. Нещата с темповете, с които се влошават, са много далече от точката на обръщане. Надявам се, в един момент нещата да тръгнат леко в обратна посока, но засега няма такава тенденция. Няма."

Кои политици от висшите етажи на властта са с прекратени производства, защо НАП чакат някой да им свърши работата, как и кой трябва да сезира прокуратурата – чуйте в звуковия файл.  

Снимка – БГНЕС
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50