Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обречена ли е борбата на медицинските специалисти за достойно заплащане

БНР Новини
Снимка от протест на медицинските сестри от 15 май 2019 г.
Снимка: БГНЕС

В Световния ден за достоен труд, който обединява синдикалисти от цял свят, в София се провеждат два едновременни протеста на медицински работници. Гилдията е разединена, част от специалистите напомнят, че преди осем месеца, когато излязоха за първи път, синдикатите не ги подкрепиха, а сега ги канят за участие.

Лекарите също не се присъединиха към днешния протест, организиран от КНСБ и БАПЗ.

В студиото на "Нашият ден" с Мария Мира Христова темата коментират Петя Недкова, председател на Националния съвет по качеството на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, и доц. д-р Григор Сарийски.

Недкова определи днешния протест като стихиен, но издигащ едни напълно справедливи искания за достойно заплащане и нормални условия за труд за всички здравни специалисти: медицински сестри, акушерки, рехабилитатори, фелдшери, рентгенови лаборанти: "Тези хора стават все по-малко, претоварени са, работят на по две, три места и имат право исканията им да бъдат удовлетворени."

Тя намира решение на проблема „във вдигането на цената на клиничните пътеки; да се каже какъв процент ще отиде за онези, които работят, а също да има ясно разписани методики, за да не се получават диспропорции, при които в една и съща болница лекар получава 57 хил. лева, а медицинска сестра – 650 лв." – обясни още Недкова.

Доц. Сарийски не е оптимист за скорошно решаване на въпроса, напротив, той подчерта противоречията в системата: „Данните за работната заплата за първото и второто тримесечие показват увеличение 12-13 процента, а сестрите стачкуват заради мизерните заплати – това показва доколко ефективна е "невидимата ръка на пазара."

Тоест когато имаме един мизерен ресурс, той вместо да се осребри, се получава обратното, обречен е на източване. И вместо да има обединение между хора, които са от едната страна на бариерата – наблюдаваме ситуации като днешната, в която има два паралелни протеста, каза още доц. Сарийски.

На 11 септември имаше протест на медицинските работници, който не беше подкрепен от синдикатите, а сега те организират протест, който обаче не се подкрепя от част от медицинските сестри и акушерките, както и от лекарите.

Преговорите са неефективни – при условие че синдикатите са представени при преговори, като част от тристранната комисия, от друга – се налага да участват на протести... Това показва, че те не са припознати като изразител на интересите на медицинските работници, подчерта Сарийски.

Може да сравним исканията на различните протести. От една страна, хората от бранша настояват да спре търговията със здраве, от друга – имаме искания за по-висока заплата.

Това, което навява песимизъм, е липсата на солидарност, защото когато хората излизат на протест, трябва да имат доверие един в друг и в хората, които ги обединяват.

Исканията трябва да са за промяна на модела и то така, че интересът на пациента да бъде водещ, а здравето да не бъде стока" – каза още доц. д-р Григор Сарийски.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вярата и неверието

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя се..

публикувано на 27.04.25 в 09:35

Реформистът папа Франциск - експертите коментират понтификата му

В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в управлението на католическата църква, Светия престол и Ватикана. Той постави началото на нова ера на ръководство на Римокатолическата църква. Като първият папа от Западното полукълбо, първият от Южна Америка и..

публикувано на 26.04.25 в 12:35

Черковица – някъде там на брега на Дунав

Село Черковица се намира в община Никопол и в него живеят около 350 човека. Селото е разположено на брега на река Дунав и поречието на река Осъм. На около 5 километра от Никопол и на около 50 от областния град Плевен. За произхода на името му има две кратки легенди: В миналото селото е било разположено близо до с. Жернов. Било построено във вид на..

публикувано на 26.04.25 в 10:05
Лъчезар Лисицов и Кристияна Стефанова

"Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците – или за отклонените премълчани проблеми

Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците. От кого е по-лесно да се възмутиш Кристияна Стефанова : "Според мен ние трябва да сме възмутени главно от себе си, всички парламентарни..

публикувано на 26.04.25 в 08:45
Надежда Цекулова

България е сред държавите от ЕС с най-лоша медийна свобода

Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..

публикувано на 25.04.25 в 18:30