Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обречена ли е борбата на медицинските специалисти за достойно заплащане

БНР Новини
Снимка от протест на медицинските сестри от 15 май 2019 г.
Снимка: БГНЕС

В Световния ден за достоен труд, който обединява синдикалисти от цял свят, в София се провеждат два едновременни протеста на медицински работници. Гилдията е разединена, част от специалистите напомнят, че преди осем месеца, когато излязоха за първи път, синдикатите не ги подкрепиха, а сега ги канят за участие.

Лекарите също не се присъединиха към днешния протест, организиран от КНСБ и БАПЗ.

В студиото на "Нашият ден" с Мария Мира Христова темата коментират Петя Недкова, председател на Националния съвет по качеството на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, и доц. д-р Григор Сарийски.

Недкова определи днешния протест като стихиен, но издигащ едни напълно справедливи искания за достойно заплащане и нормални условия за труд за всички здравни специалисти: медицински сестри, акушерки, рехабилитатори, фелдшери, рентгенови лаборанти: "Тези хора стават все по-малко, претоварени са, работят на по две, три места и имат право исканията им да бъдат удовлетворени."

Тя намира решение на проблема „във вдигането на цената на клиничните пътеки; да се каже какъв процент ще отиде за онези, които работят, а също да има ясно разписани методики, за да не се получават диспропорции, при които в една и съща болница лекар получава 57 хил. лева, а медицинска сестра – 650 лв." – обясни още Недкова.

Доц. Сарийски не е оптимист за скорошно решаване на въпроса, напротив, той подчерта противоречията в системата: „Данните за работната заплата за първото и второто тримесечие показват увеличение 12-13 процента, а сестрите стачкуват заради мизерните заплати – това показва доколко ефективна е "невидимата ръка на пазара."

Тоест когато имаме един мизерен ресурс, той вместо да се осребри, се получава обратното, обречен е на източване. И вместо да има обединение между хора, които са от едната страна на бариерата – наблюдаваме ситуации като днешната, в която има два паралелни протеста, каза още доц. Сарийски.

На 11 септември имаше протест на медицинските работници, който не беше подкрепен от синдикатите, а сега те организират протест, който обаче не се подкрепя от част от медицинските сестри и акушерките, както и от лекарите.

Преговорите са неефективни – при условие че синдикатите са представени при преговори, като част от тристранната комисия, от друга – се налага да участват на протести... Това показва, че те не са припознати като изразител на интересите на медицинските работници, подчерта Сарийски.

Може да сравним исканията на различните протести. От една страна, хората от бранша настояват да спре търговията със здраве, от друга – имаме искания за по-висока заплата.

Това, което навява песимизъм, е липсата на солидарност, защото когато хората излизат на протест, трябва да имат доверие един в друг и в хората, които ги обединяват.

Исканията трябва да са за промяна на модела и то така, че интересът на пациента да бъде водещ, а здравето да не бъде стока" – каза още доц. д-р Григор Сарийски.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45