В Световния ден за достоен труд, който обединява синдикалисти от цял свят, в София се провеждат два едновременни протеста на медицински работници. Гилдията е разединена, част от специалистите напомнят, че преди осем месеца, когато излязоха за първи път, синдикатите не ги подкрепиха, а сега ги канят за участие.
Лекарите също не се присъединиха към днешния протест, организиран от КНСБ и БАПЗ.
В студиото на "Нашият ден" с Мария Мира Христова темата коментират Петя Недкова, председател на Националния съвет по качеството на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, и доц. д-р Григор Сарийски.
Недкова определи днешния протест като стихиен, но издигащ едни напълно справедливи искания за достойно заплащане и нормални условия за труд за всички здравни специалисти: медицински сестри, акушерки, рехабилитатори, фелдшери, рентгенови лаборанти: "Тези хора стават все по-малко, претоварени са, работят на по две, три места и имат право исканията им да бъдат удовлетворени."
Тя намира решение на проблема „във вдигането на цената на клиничните пътеки; да се каже какъв процент ще отиде за онези, които работят, а също да има ясно разписани методики, за да не се получават диспропорции, при които в една и съща болница лекар получава 57 хил. лева, а медицинска сестра – 650 лв." – обясни още Недкова.
Доц. Сарийски не е оптимист за скорошно решаване на въпроса, напротив, той подчерта противоречията в системата: „Данните за работната заплата за първото и второто тримесечие показват увеличение 12-13 процента, а сестрите стачкуват заради мизерните заплати – това показва доколко ефективна е "невидимата ръка на пазара."
Тоест когато имаме един мизерен ресурс, той вместо да се осребри, се получава обратното, обречен е на източване. И вместо да има обединение между хора, които са от едната страна на бариерата – наблюдаваме ситуации като днешната, в която има два паралелни протеста, каза още доц. Сарийски.
На 11 септември имаше протест на медицинските работници, който не беше подкрепен от синдикатите, а сега те организират протест, който обаче не се подкрепя от част от медицинските сестри и акушерките, както и от лекарите.
Преговорите са неефективни – при условие че синдикатите са представени при преговори, като част от тристранната комисия, от друга – се налага да участват на протести... Това показва, че те не са припознати като изразител на интересите на медицинските работници, подчерта Сарийски.
Може да сравним исканията на различните протести. От една страна, хората от бранша настояват да спре търговията със здраве, от друга – имаме искания за по-висока заплата.
Това, което навява песимизъм, е липсата на солидарност, защото когато хората излизат на протест, трябва да имат доверие един в друг и в хората, които ги обединяват.
Исканията трябва да са за промяна на модела и то така, че интересът на пациента да бъде водещ, а здравето да не бъде стока" – каза още доц. д-р Григор Сарийски.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg