„Осем премиерни заглавия – четири опери, два балета, два мюзикъла и две концертни изпълнения“ – това е предложението, което отправя към публиката акад. Пламен Карталов, директор на Софийската опера.
Летният сезон завърши на 15 септември след поредица от спектакли на „Мама мия“ из цялата страна. На 20 септември се състоя първият концерт от новия сезон, посветен на 90-годишнината на Николай Гяуров, последван от традиционния галаконцерт на учениците от майсторския клас на Райна Кабаиванска.
Първото оперно заглавие, и това от години е така, е българско – операта „Зографът Захарий“ на Марин Големинов.
„Щастлив съм, че една моя предпочитана режисьорка от киното Зорница София прави дебют в Софийската опера. На нея ѝ представих младите ни певци...“ – каза Карталов.
Като сценограф дебютира Чавдар Гюзелев – син на Никола Гюзелев, първият изпълнител на ролята на Захарий през 1972 г.
„За музиката не може да се разказва, тя трябва да се слуша. Тези от вас, които познават Марин Големинов като композитор, знаят, че той е един джентълмен, с изтънчен вкус във всяко едно отношение – като личност, като критик, като писател, като преподавател. Неговата музикална реч е много изтънчена. Няма един излишен тон в тази опера“ – казва Велизар Генчев – диригент на спектакъла.
Интересният разказ на Велизар Генчев можете да чуете в звуковия файл.
Вдъхновени от работата с постановъчния екип са и младите певци – Валентин Ватев и Николай Войнов – Захарий; Силвия Тенева, Стефани Кръстева, Христиана Игнатова – Християния; Веселин Михайлов – Димитър; Румяна Петрова – Майката; Ангел Антонов – Четец и Клисар; Николай Павлов, Илия Илиев и Стефан Владимиров – Ктитори.
По време на подготовката, освен музикално, те са провели и няколко актьорски тренинга със Зорница София и Цвета Балийска.
„Искаше ми се да ги вкарам в един творчески експеримент. На третия ден те произведоха чудо“ – обясни режисьорката, а певците потвърдиха, че вече са влюбени в нея и ще се радват отново да работят заедно.
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg