Съвременното руско кино гостува в София и в Пловдив, представено от изявени млади кинотворци – актьорите Сергей Двойников и Никита Волков, режисьора Евгений Торес (Невски), кинокритика Дмитрий Савелиев и ръководителя на компания „Фест-филм” Сергей Брагин.
Младият руски актьор Никита Волков е изпълнител на главната роля във филма "Чернова"
Роден е през 1993 г. в Санкт-Петербург. Още в началото на своята актьорска биография Никита Волков има шанса да бъде забелязан от легендарния кинорежисьор Александър Митта, който го ангажира за епизодична роля в историческата драма "Шагал – Малевич". През тинейджърските си години Никита Волков изучава сериозно хореография и професионално се занимава с плуване. Завършва Санкт-Петербургската държавна академия за театрално изкуство. За него започва да се говори повече през 2014-а след главната роля на Алексей Беляев в кинодрамата "Две жени" – екранна версия на известната пиеса на Тургенев "Месец на село" под режисурата на Вера Глаголева. По-късно актьорът участва и в други знакови кинопроекти като "Дядо Мраз. Битката на магьосниците", "Криза на нежната възраст", "Танци на смъртта". А сега Никита Волков е в главната роля във филма "Чернова" на режисьора Сергей Макрицкий по романа на популярния руски фантаст Сергей Лукяненко за живот в паралелни реалности.
Театърът
Поканен е в трупата на престижния Театър "Ленсъвет". Там той прави забележителни роли като Григорий от "И най-мъдрият си е малко прост" и Муров в "Без вина виновни". Участва в спектаклите "Дон Кихот", "Страхувам се от любовта". Никита Волков има щастието да работи в театъра и под режисурата на Юрий Бутусов, когато младият актьор е поканен на сцената на Брехтовия театър и взема участие в знаковите постановки "Кабаре Брехт" и "Сън в лятна нощ". Ето какво сподели Никита Волков:
На първия спектакъл, на който ме заведоха – заспах
"Заспах на 20-ата минута и мама ме събуди едва накрая, когато вече всички наоколо ръкопляскаха. Така че не бих казал това първо ходене на театър да е повлияло някак върху избора ми на професия. Не – попаднах в театъра абсолютно случайно. Исках поначало да стана юрист, адвокат. Наистина съвършено случайно се озовах в Санкт-Петербургската държавна академия за театрално изкуство. С течение на времето обаче разбрах, че съдбата някак си ме отведе в Театралния. И в един момент стана така, че фактически не бях още приет за студент в Театралния институт, но вече се бях отказал от Юридическия. Беше си абсолютна рулетка."
Животът в паралелните реалности
"Преди години бях много впечатлен от екранизациите по произведения на Лукяненко "Нощен патрул" и "Дневен патрул". Като чух, че има проби за "Чернова", не таях големи надежди. Но, след като се запознах с режисьора Сергей Макрицкий, между нас се получи добър контакт – с нещо го впечатлих. А що се отнася до актуалността на темата за паралелните светове, аз самият обичам компютърните игри, научната фантастика ми е интересна."
От 23 до 31 октомври 2019 г. в София и в Пловдив се провежда традиционната „Седмица на руското кино в България“. В програмата на събитието са включени прожекциите на руски филми, произведени през последните две години: „Бик“ (режисьор Борис Акопов, 2019), „Вечният живот на Александър Христофоров“ (режисьор Евгений Шелякин, 2018), „Керосин“ (режисьор Юсуп Разиков, 2019), „Любовници“ (режисьор Елена Хазанова, 2019), „Трудностите на оцеляването“ (режисьор Евгений Торес, 2019), „Чернова“ (режисьор Сергей Мокрицки, 2018), „Аз отслабвам“ (режисьор Алексей Нужний, 2018). Организатори на филмовата седмица са Министерството на културата на Руската федерация, Посолството на Русия у нас, РКИЦ в София. Проектът е част от честването на 140-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Русия.
Входът е безплатен.
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
"Писането е най-хубавото, което мога да правя" , казва детският писател Иван Раденков , който гостува в "Тийн Тайм". Той е човек с кауза и нестандартно любимо занимание. Твърди, че работи в IT фирма, без да разбира от информационни технологии. Музикант и природозащитник е. Автор е на почти дузина книги за деца. Още в училище Иван издава..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg