Генералната конференция на ЮНЕСКО отбелязва 27 октомври като Световен ден на аудиовизуалното наследство. Датата се отбелязва от 2005 г. В България се чества от 2006 г.
Идеята е да се съхранят аудиовизуалните документи като филми, радио- и телевизионни програми, които съдържат ранни записи от историята на ХХ и ХХІ в. За съжаление, носителите на тази памет са крехки, те могат да бъдат унищожени или изгубени в резултат на пренебрегване, гниене и технологично остаряване.
Чрез инициативи като Световния ден на аудиовизуалното наследство и Програмата за памет на света се насърчава работата на професионалистите в областта на опазването на тези архиви.
Без познанията и отдадеността, които се изискват, за да бъдат съхранени и дигитализирани свидетелствата на времето, големи части от общото ни културно наследство ще бъдат изгубени завинаги.
Радослав Марков, архивен кинотехнолог, сравнява съхраняването на образи, звук и глас от миналото с вълшебство. Той предупреждава, че България трябва да побърза, ако държи да съхрани аудиовизуалната си памет и да не изостава от добрите европейски практики в областта, а също как да бъде съхранено архивното богатство, без да влиза в конфликт с авторското право.
"Аудиовизуалното наследство е отдавнашна мечта на човечеството. То за мен е машина на времето. Аудивизуално наследство са: първо - киното, филмовата лента като цяло, също така телевизионните програми, и разбира се, аудиопрограмите - това включва и музикални произведения, включва и други жанрове като радиопиеси, като публицистични предавания. Например "Войната на световете" на Хърбърт Уелс."
Съвременните концепции за аудиовизуалното наследство са: дигитализация – прехвърляне в цифров вид, реставрация – почистване на следите на времето, и социализация – достъп до всеки човек, разясни Радослав Марков.
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от столичния афиш с премиери в края на миналата година. Първите срещи с публиката са показателни за живота на представлението и в бъдеще. Специално е насочено вниманието към няколко много..
С премиерния спектакъл "Комедия от грешки" започва новата година Театър "София" . Представлението ще се играе тази вечер от 19.30 часа в " Théatro отсам канала". Постановката по една от най-ранните творби на Уилям Шекспир е дело на режисьорката Маргарита Мачева. "Комедия от грешки" е изключителна пиеса, защото като всички пиеси на..
"Радио Африка" е първият български филм, посветен на африканската музика. Това е и първият филм, който събира български и африкански артисти и изследва техните гледни точки по различни теми, като каква е средата, в която е създадена тяхната музика, каква е ролята на импровизацията, каква е личната им мисия в изкуствата. Трите основни теми, които..
На 8 януари от 18.45 часа във филмотечно кино "Одеон" режисьорката Адела Пеева ни връща към своя документален филм "Излишните". Филмът, заснет в 1999 г., разказва историите на три жени и техните семейства, разделени от т.нар. "възродителен процес" и последвалата "Голяма екскурзия" – когато за няколко месеца от България се изселват над 350 000 души,..
Бояна Стоилова и Диана Трифонова са създателки на подкаста "Контури", който разказва житейската и творческата биография на големи български художници. В първите епизоди те обръщат внимание на Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов, Златю Бояджиев и Васил Стоилов. В предстоящия втори сезон фокусът им ще се бъдат жени художнички от 20 век...
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg